Automatyczne podlewanie ogrodu

Automatyczne podlewanie ogrodu

0

Jakkolwiek samodzielne podlewanie ogródka, czy to z pomocą konewki czy też węża z pewnością wciąż znalazłoby wielu zwolenników, w ogrodach zajmujących nieco większa powierzchnie może to pochłaniać dużą ilość czasu i być po prostu niewykonalne. Z pomocą mogą przyjść układy odpowiedzialne za nawadnianie ogrodów, sterowane manualnie bądź przy wykorzystaniu automatyki.

Zraszacze do trawy

W przypadku trawników bardzo istotne jest równomierne nawilżenie gleby na całej ich powierzchni. W innym przypadku wysokość i bujność trawy może być różna na różnych jego obszarach. O ile to pierwsze możemy do pewnego stopnia poprawić koszeniem, tak w drugim przypadku pozostaje tylko mozolne dosiewanie, mające na celu wyrównanie gęstości trawy i zwiększenie jej wszędzie tam, gdzie jest nieco mniejsza. Nie zawsze jest to jednak najlepszy pomysł.

Najprostszym rozwiązaniem jest ręczny zraszacz, montowany na końcu węża. Urządzenie to do pewnego stopnia symuluje opady deszczu –
taki rodzaj podlewania jest najzdrowszy dla zdecydowanej większości roślin. Nieco lepsze wydają się przy tym stacjonarne zraszacze do trawy, przy których nasza rola sprowadza się jedynie do podłączenia bądź odcięcia źródła wody. Bardziej rozbudowane instalacje nawadniające trawniki zazwyczaj opierają się natomiast o tak zwane zraszacze wynurzalne. Jeżeli sami zdecydujemy się ustalić rozmieszczenie zraszaczy, pamiętajmy, że urządzenia te zazwyczaj są w stanie dostarczyć stałą ilość wody tylko na obszarze o średnicy ok. 60% wartości podawanej w parametrach technicznych.

Systemy nawadniania trawników

Nawadnianie ogrodów realizowane przez odpowiedni system może być sterowane w sposób ręczny bądź automatyczny. Zwłaszcza to drugie rozwiązanie wydaje się być bardzo wygodne, z racji na możliwość powierzenia całej pracy dedykowanemu sterownikowi (programatorowi). Po zaprogramowaniu godziny rozpoczęcia oraz czasu, przez jaki ma trwać zraszanie, stosowny algorytm sam zadba o start i zakończenie nawadniania, we właściwy sposób wysterowując zawory elektromagnetyczne. Co więcej, możliwe jest ustalenie w które dni tygodnia życzymy sobie aby nasz ogródek był zraszany, dzięki czemu w zasadzie nie jesteśmy angażowani w sam proces podlewania.

Jako, że instalacja tego typu jest nieco bardziej skomplikowana, warto rozważyć powierzenie projektu i wykonania profesjonalnej firmie. Bezobsługowe systemy nawadniania trawników doskonale wpasowują się w coraz powszechniejszy trend komputeryzacji i automatyzacji kolejnych dziedzin naszego życia.