Automatyka w naszym domu

Automatyka w naszym domu

0

Coraz powszechniejszy trend automatyzacji poszczególnych dziedzin naszego życia nie ominął naszych domów. Skoro w taki sposób od dawna działają choćby hotele czy nowe budynki użyteczności handlowej, zarządzane przez nadrzędny system BMS (Building Management System), nic nie stoi na przeszkodzie by urządzenia zdalnego sterowania czy włącznik sterowany smartfonem wykorzystać w naszej domowej instalacji elektrycznej.

Podstawowe standardy

Wszystkie urządzenia zdalnego sterowania mogą być zarządzane z poziomu pilota lub telefonu (jak wspomniany już włącznik sterowany smartfonem) bądź też z wykorzystaniem zewnętrznego systemu nadrzędnego, który pozwoli znacznie zwiększyć możliwości naszego układu, choćby poprzez zaprogramowanie automatycznego przełączania scen świetlnych zależnie od pory dnia. Na rynku działa wiele firm, które oferuje realizację tego rodzaju instalacji, począwszy od projektu, kończąc na realizacji i przeszkoleniu użytkownika końcowego – czyli nas. Istnieją także popularne systemy, takie jak KNX (dawniej E-BUS) czy LCN (Local Control Network), które wymagają jednak zastosowania dedykowanych urządzeń i nie każdy włącznik zdalnie sterowany będzie z nimi współpracował.

KNX i LCN

Główną zaletą systemu KNX (zwanego także KONNEX) jest fakt, że jest to system rozproszony. Taka architektura jest bardzo popularna w nowoczesnych układach automatyki i oznacza, że w systemie znajduje się więcej niż jeden sterownik nadrzędny, dzięki czemu awaria któregoś z nich nie powoduje zatrzymania pracy całego układu. W KNX każde urządzenie jest sterownikiem, dzięki czemu uszkodzenie łącznika w łazience nie pozbawi nas światła np. w pokoju gościnnym. Dużym plusem jest także fakt, że skoro KNX jest standardem, urządzenia z nim kompatybilne znajdziemy w ofercie różnych producentów – wybór jest zatem szeroki.

LCN, czyli Local Control Network opiera się na dodaniu dodatkowej żyły sygnałowej do standardowej instalacji elektrycznej. Takie podejście znacznie obniża ogólny koszt wykonania – w stosunku do konkurencyjnych systemów, może być on niższy nawet o połowę.

Włącznik zdalnie sterowany – komfort i wygoda

Jeżeli jednak nie zdecydujemy się na zainwestowanie w cały system, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować lokalnie urządzenia, które sterować będziemy z pomocą naszego telefonu. Jest to rozwiązanie zdecydowanie wygodniejsze od standardowych wykonań i raz na zawsze kończy dyskusję o tym, kto tym razem ma zgasić światło – możemy to bowiem z powodzeniem zrobić leżąc w łóżku.

Gadżety opisane w artykule kupisz w sklepie https://www.egniazdka.pl/urzadzenia-zdalnego-sterowania-c-12_330.html