Błędy popełniane najczęściej w czasie holowania

Błędy popełniane najczęściej w czasie holowania

0

 

Holowanie to nieprzyjemna sytuacja, która często dla kierowców stanowi jedyny sposób na dotarcie do warsztatu lub w inne miejsce w przypadku nagłej awarii. Niestety wiele osób popełnia różne błędy w czasie holowania. Warto poznać najpopularniejsze z nich po to, aby unikać ich oraz konsekwencji związanych z nimi.

 

Korzystanie z niewłaściwych typów świateł

 

Bardzo często kierowcy samochodu, który jest holowany, uruchamiają w nim oświetlenie awaryjne. Wiele osób uważa, że włączenie takich świateł jest jak najbardziej normalne, ponieważ ich auto się zepsuło. Okazuje się jednak, że używanie świateł awaryjnych podczas holowania to nie jest dobry pomysł. Światła takie mają za zadanie sygnalizować uszkodzenie pojazdu stojącego w miejscu. Używanie świateł awaryjnych podczas holowania uniemożliwia holowanemu kierowcy sygnalizowania skrętów i innych manewrów.

Oprócz tego bardzo często kierowcy holowanych pojazdów włączają światła mijania, podczas gdy wystarczy tylko użyć świateł pozycyjnych. Mocniejsze światła mijania są w stanie oślepić kierowcę pojazdu holującego, a to z kolei może doprowadzić do wypadku.

 

Holowanie z nieodpowiednią prędkością

Podczas holowania należy przestrzegać innych, znacznie mniejszych prędkości w porównaniu z normalną jazdą. Maksymalna dozwolona prędkość na obszarze zabudowanym to 30 km/h, a poza takim terenem można jechać z maksymalną prędkością 60 km/h. Szybka jazda jest zabroniona ze względu na małą odległość pomiędzy pojazdami, która wymaga dużego refleksu na przykład na wypadek nagłego hamowania.

 

Holowanie pojazdów na autostradzie

Co prawda zdarzają się sytuacje, w których jedno auto jest holowane przez drugie na autostradzie. Wynikają one jednak z niewiedzy kierowców. Przepisy mówią bowiem wyraźnie, że takie holowanie na autostradzie jest zabronione. Uprawnione są do tego wyłącznie firmy posiadające specjalistyczne pojazdy. Profesjonalna pomoc drogowa ma prawo odholować pojazd do najbliższego zjazdu z autostrady.

Poznaj specjalistów od holowania aut na autostradzie A2 w okolicy Poznaniasprawdź tutaj.

Utrzymywanie nieprawidłowej odległości pomiędzy pojazdami

Istotną sprawą jest utrzymanie prawidłowej odległości pomiędzy autem holującym, a holowanym. Powinna ona wynosić od 4 do 6 metrów. Jeśli odległość jest mniejsza, grozi to poważnymi wypadkami przy nagłym hamowaniu. Co więcej ważne jest delikatnie, powolne ruszanie bez szarpania i gwałtownych ruchów. Unikniemy w ten sposób zerwania liny oraz innych uszkodzeń.

 

Holowanie pojazdu razem z przyczepą

Co prawda błąd ten nie jest popełniany często przez kierowców, jednak zdarzają się takie przypadki. Holowanie pojazdu z przyczepą jest niebezpieczne i dlatego zabronione. Zgodnie z prawem obowiązującym w naszym kraju, nie wolno holować więcej niż jednego pojazdu (chyba, że mamy do czynienia z pojazdem wieloczłonowym). Samo holowanie jednego pojazdu jest zadaniem trudnym, a holowanie dodatkowej przyczepy stanowi jeszcze większe utrudnienie.

 

Mocowanie liny do elementu innego niż hak

Bardzo istotną sprawą jest przymocowanie liny do haka holowniczego, który jest przeznaczony do takich działań. Niestety wielu kierowców zapomina o tym i mocuje linę do innych elementów. Może to doprowadzić do ich urwania, zerwania liny oraz powstawania różnych uszkodzeń czy też niebezpiecznych sytuacji. Jeśli w danym aucie nie ma haka, wówczas należy porzucić próbę samodzielnego holowania i wezwać firmę specjalizującą się w pomocy drogowej.

 

Holowanie auta poruszającego się tyłem

Na pierwszy rzut oka jest to bardzo oczywisty błąd i trudno wyobrazić sobie, aby ktokolwiek go popełnił. Zdarzają się jednak takie przypadki, których rezultaty można łatwo przewidzieć. Są nimi niebezpieczne sytuacje oraz poważne uszkodzenia pojazdów.

 

Jazda lewym pasem

Podczas jazdy drogą z więcej niż jednym pasem ruchu, należy holować drugi pojazd jadąc prawą stroną. Dzięki temu korzystanie z drogi będzie wygodniejsze i nie będzie stanowiło uciążliwości dla innych osób korzystających z danej trasy.

 

Holowanie auta wyposażonego w automatyczną skrzynię biegów

Nieprawidłowe holowanie takiego pojazdu może doprowadzić do uszkodzenia skrzyni automatycznej. Naprawa skrzyni jest zwykle bardzo trudna i kosztowna. W związku z tym lepiej nie ryzykować i wezwać profesjonalną pomoc drogową.

 

Podsumowanie

Holowaniem powinni zajmować się kierowcy, którzy posiadają duże doświadczenie oraz znają obowiązujące przepisy i zasady holowania pojazdów. Istotne cechy to umiejętność przewidywania zachowania innych osób, dobry refleks i szybkie reagowanie na różne zdarzenia. O wiele trudniejsze zadanie mają osoby prowadzące holowany pojazd, więc zawsze z tyłu powinna zasiadać osoba posiadająca większe doświadczenie. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby prowadzić pojazd holowany lub holujący to jedyną opcją pozostaje wezwanie profesjonalnej pomocy drogowej.