Charakterystyka siłowników pneumatycznych

Charakterystyka siłowników pneumatycznych

0

Najważniejszym elementem siłowników pneumatycznych są tuleje cylindrowe, które podawane są procesowi honowania. Dzięki temu procesowi możemy uzyskać bardzo dużą gładkość powierzchni roboczych, co ma ogromny wpływ na wydłużenie żywotności uszczelnień tłoka. W dzisiejszych czasach bardzo często poddaje się również powierzchnie ślizgowe tulei specjalnemu chromowaniu na twardo, dzięki czemu uzyskuje się zdecydowanie lepszą odporność na korozję.

Z czego wykonane są siłowniki pneumatyczne

Pokrywy siłowników pneumatycznych produkuje się przeważnie z zwykłych odlewów aluminiowych. Na naszym rynku można spotkać również elementy, które w całości wykonane są ze stali nierdzewnej, albo chromowanej. Producenci bardzo rzadko produkują elementy ze stali z domieszką brązu, mosiądzu, a nawet różnorodnych tworzyw sztucznych.

Tłoczyska przeważnie wytwarzane są z wysokiej jakości stali chromowych, które bardzo często przechodzą specjalne ulepszenie cieplne, dzięki czemu sprawdzą się doskonale nawet w najmniej sprzyjających warunkach. Prowadnice z kolei wykonywane są głównie z brązu, albo ze spiekanych proszków, które zapewniają doskonałe właściwości smarne.

Uszczelniacze wykonywane są zazwyczaj z kauczuku nitrylowo-butadienowego, albo z poliuretanu. Producenci w ostatnim czasie produkują uszczelniacze również z vitonu lub teflonu, ale elementy te cieszą się bardzo małym zainteresowaniem. Siłowniki pneumatyczne muszą zachowywać swoje właściwości w temperaturze od -40°C do nawet +200°C. Siłowniki mogą zawierać również dodatkowe zabezpieczenia, których zadaniem jest zapewnienie kompleksowej ochrony przed zanieczyszczeniami. Mowa tutaj oczywiście o pierścieniach zgarniających i wkładach filtrujących.

Wymiary siłowników pneumatycznych

Jeżeli chodzi o same wymiary, to na naszym rynku dostępne są siłowniki pneumatyczne praktycznie w każdym rozmiarze. Producencie są w stanie zaoferować nam średnice tłoków miniaturowych nawet o rozmiarach 1 mm, z kolei tłoki duże mogą sięgać nawet 230 mm.

Jeżeli chodzi o wymiary tłoczysk, to mieszczą się one zazwyczaj w przedziale od 1mm do 65mm. Pamiętać należy jednak o tym, że w dzisiejszych czasach mamy możliwość dokonywania indywidualnych zamówień na interesujące nas wymiary, dlatego też granice końcowe można zawsze przesunąć.

Jeżeli przestrzeń zabudowy jest bardzo ograniczona, to można zastosować siłowniki beztłoczyskowe. W takich urządzeniach długość skoku siłowników może sięgać do 8m, a prędkość maksymalna może wynieść do kilku metrów na sekundę. Siłowniki beztłoczyskowe stosuje się bardzo rzadko i zastępują one przeważnie popularne siłowniki pneumatyczno hydrauliczne.

Artykuł powstał we współpracy z firmą OBREiUP