Co warto wiedzieć o separacji?

Co warto wiedzieć o separacji?

0

Osoby żyjące w długoletnich związkach muszą razem mierzyć się z trudami codziennego życia. Pojawianie się kryzysów jest nieuniknione. Niestety, nierzadko zdarza się, że kolejne dni jedynie pogłębiają różnice między małżonkami, przybliżając ich do podjęcia decyzji o rozstaniu. Kiedy rozwód jest zbyt radykalnym krokiem, a wspólne mieszkanie i dzielenie życia jest niemożliwe, wiele osób decyduje się na separację. Co dokładnie kryje się pod tym pojęciem?

Rozdzielenie małżonków od stołu i łoża”

Separację zdefiniować można jako stan, kiedy między małżonkami dochodzi do zupełnego, ale nie trwałego rozpadu pożycia. Może mieć postać formalną (została wprowadzona do polskiego prawa w 1999 roku) albo nieformalną. Separacja formalna jest instytucją prawną orzekaną przez sąd na wniosek jednego lub obojga małżonków. Z kolei separacja nieformalna stanowi rodzaj umowy między małżonkami. Pod względem prawnym separacja pociąga za sobą poważne konsekwencje – rozdzielność majątkową, nałożenie na jednego rodzica obowiązku alimentacyjnego oraz konieczność ustalenia formy kontaktów z dzieckiem. Co ważne, w odróżnieniu od rozwodu, separacja jest stanem przejściowym i nie daje ona prawa do zawarcia nowego związku małżeńskiego ani powrotu do nazwiska rodowego.

Czy separacja oznacza rychły rozwód?

Wbrew powszechnej opinii, wejście w stan separacji nie musi być wstępem do rozwodu. Nierzadko zdarza się, że czas spędzony z dala od partnera pozwala spojrzeć na swoje małżeństwo z dystansu i docenić osobę, z którą spędziło się wiele lat. Aby separacja przyniosła dobry skutek, powinna być dobrze wykorzystana, na przykład na rozmowy na neutralnym gruncie, randki ze współmałżonkiem, spokojne dyskusje na ważne tematy. Co ważne, separacji nie można traktować jako okazji do poznawania nowych, potencjalnych partnerów.  Więcej praktycznych informacji dostarczy Ci kancelaria adwokat-katowice.info.pl.