Czujniki krawędziowe – co trzeba wiedzieć?

Czujniki krawędziowe – co trzeba wiedzieć?

0

W wielu urządzeniach ruchome elementy mogą stanowić bardzo duże zagrożenie dla ludzi, dlatego też stosuje się specjalne czujniki krawędziowe, aby podnieść poziome bezpieczeństwa. Nowoczesne czujniki krawędziowe spotkać można na przykład w zaawansowanej automatyczne bram i drzwi. Producenci oferują czujniki elektryczne i mechaniczne, które różnią się przede wszystkim zastosowaną technologią.

Czym wyróżniają się optoelektroniczne czujniki?

Optoelektroniczne czujniki to nic innego, jak popularne czujniki krawędziowe elektryczne, które w dużym skrócie mówiąc składają się z nadajnika i odbiornika. Jeżeli chodzi o nadajnik, to odpowiedzialny jest on za generowanie impulsowych sygnałów podczerwieni, których moc jest automatycznie dobierana do długości danej krawędzi.

Wysłany sygnał trafia oczywiście do odbiornika, a następnie przesyłany jest do sterownika. W automatyce bram to właśnie sterownik może uruchomić lub zatrzymać bramę. Opisywane czujniki optoelektroniczne są bardzo precyzyjne, dlatego też cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Ich olbrzymim atutem jest również znacznie większy zasięg wykrywania.

Czym charakteryzują się przełączniki pneumatyczne?

Przełączniki pneumatyczne to z kolei czujniki krawędziowe mechaniczne. Specjalne przetworniki umożliwiają przekształcenie fali ciśnienia, która spowodowana jest odkształceniem gumowego profilu bezpośrednio na impuls elektryczny. Wygenerowany impuls trafia oczywiście do sterownika.

W nowoczesnych czujnikach mechanicznych stosuje się specjalne zawory, dzięki którym chwilowa zmiana ciśnienia atmosferycznego nie ma nawet najmniejszego wpływu na działanie całego układu. Identycznie wygląda sytuacja jeżeli chodzi o wahania temperatury.

Szerokie zastosowanie

Czujniki mechaniczne i elektryczne doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie jest wymagana bardzo wysoka precyzja pomiaru. Nowoczesne czujniki wykorzystywane są między innymi do bazowania popularnych urządzeń CNC. W dużej mierze to właśnie dzięki czujnikom krawędziowym nie ma potrzeby pracochłonnego liczenia i ustawiania.

Dzięki krawędziowym czujnikom można znacząco zredukować koszty i zwiększyć wydajność maszyn. Dzięki czujnikom znacząco zmniejsza się także ryzyko uszkodzenia obrabianych detali. Nowością na rynku są czujniki trójwymiarowe, które zapewniają bardzo wysoką precyzję. Niestety ich największym minusem jest bardzo wysoka cena, dlatego też nie każdy może pozwolić sobie na ich zakup.

Więcej informacji znajdziesz na stronie czujniki krawędziowe.