Czy inflacja ma wpływ na zwiększenie alimentów na dziecko – opinia eksperta

Czy inflacja ma wpływ na zwiększenie alimentów na dziecko – opinia eksperta

0

Inflacja jest problemem, który dotyka wszystkich Polaków coraz mocniej. Rosnące ceny mediów, ale też produktów spożywczych czy paliw sprawiają, że coraz mniej pieniędzy zostaje w naszych portfelach. Problem inflacji jest szczególnie ważny dla osób samotnie wychowujących dzieci. Czy inflacja ma wpływ na zwiększenie alimentów na dziecko?

Sprawdź czy inflacja ma wpływ na zwiększenie alimentów na dziecko

Inflacja z miesiąca na miesiąc jest wyższa, a jej obecność odczuwamy wszyscy. Wysokie ceny podstawowych produktów spożywczych, ale też benzyny czy rosnące ceny biletów komunikacji sprawiają, że zaczynamy oszczędzać. Jak w takiej sytuacji radzą sobie osoby samodzielnie wychowujące dzieci?

Osoby samodzielnie opiekujące się nieletnimi dziećmi stoją przed wieloma wyzwaniami. W czasie zwiększającej się inflacji musza one jeszcze dokładniej dbać o domowy budżet, by móc zapewnić dziecku najlepszą opiekę. Czy inflacja ma wpływ na zwiększenie alimentów na dziecko? Zdecydowanie tak – aby jednak móc wnioskować o zwiększenie alimentów na dziecko przez inflację, konieczne jest bardzo dobre uzasadnienie tego wniosku. W praktyce oznacza to, że konieczne będzie zbieranie rachunków z kilku ostatnich miesięcy, aby wykazać zwiększanie się cen za dane produkty czy usługi (np. korepetycje, zajęcia pozaszkolne). Konieczne jest wykazanie, że wzrost cen ma wpływ na codzienne życie i na planowanie budżetu.

Czy inflacja ma wpływ na zwiększenie alimentów na dziecko – fakty

Prawda jest, że w ostatnich miesiącach sądy rodzinne odnotowują zwiększenie ilości wniosków o zwiększenie alimentów. Niewątpliwie aktualna sytuacja gospodarcza ma na to kolosalny wpływ.  Zadaniem sądu jest zbadanie i ocena, czy faktycznie doszło do zmiany warunków, które uzasadniają do żądania podwyższenia alimentów. Sąd musi wziąć pod uwagę nie tylko sytuację dziecka, ale również drugiego rodzica czy opiekuna i jego zarobki.