Czy warto zdobyć ISO 9001?

Czy warto zdobyć ISO 9001?

0

Wielu osobom wydaje się, że ISO 9001 niesie ze sobą coś, czego w firmie jeszcze nie ma. Tak nie jest. Każde bowiem przedsiębiorstwo może powiedzieć, że ma System Zarządzania Jakością. Kwestią jest jedynie to, aby zapewnić to, że będzie on jak najlepszy, co będzie miało też znaczący wpływ na organizację.

Wydajny system zarządzania jakością

W każdej firmie ten system funkcjonuje. Pozostaje jednak zadać sobie pytanie o to, jak on funkcjonuje. Czy całość jest na tyle wydajna, aby poradzić sobie ze wszystkimi zadaniami, jakie są przed nim stawiane? Czy mogę zrobić coś, aby mój system zarządzania był jeszcze lepszy?

Odpowiedzią na te pytania może stać się właśnie certyfikat ISO 9001. Wiele firm przyznało, że sam proces certyfikacji, oprócz dyplomu dał im także sprawniejsze funkcjonowanie, co też odbiło się na tym, jak postrzegają ich klienci (w rozumieniu pozytywnym). Nie można bowiem zapomnieć o tym, że proces certyfikacyjny pozwala się firmie rozwijać w pozytywny sposób.

Uwierzytelniony system zarządzania w firmie

Wdrażanie ISO 9001 Łódź, jak również później przyznany certyfikat, pozwala na uwierzytelnianie całego procesu. Wiele organizacji spotkało się już z zachowaniem obligatoryjnym. Tzn. jeżeli ktoś nie posiadał danego certyfikatu, mógł spotkać się z odmową współpracy ze strony partnera biznesowego. Tak, bowiem nawet klienci patrzą na taki element, zanim zdecydują się na podjęcie dalszych kroków do działania. 

Proces certyfikacyjny

Organizacja, która decyduje się na to, aby wdrożyć u siebie normy, będzie musiała nastawić się na audyt ISO 9001, który może zostać poprowadzony np. przez DJB doradztwo. Warto naprawdę o tym pomyśleć, chociażby z tego względu, że oznacza to m.in. minimalizację ryzyka związanego z prowadzoną działalnością. To także furtka do tego, aby w przyszłości móc sobie zapewnić zrównoważony rozwój, uzyskać większy prestiż. 

Samego audytu nie trzeba specjalnie się bać – o ile firma faktycznie dba o to, aby wprowadzone normy na bieżąco znajdowały się w użyciu. Kontrola przeprowadzona została po to, aby uzyskać potwierdzenie, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Osoba, która odpowiedzialna będzie za audyt, daje sygnał, czy coś nie trzeba będzie poprawić. Często tak bywa, że po drodze mogą wyniknąć jeszcze błędy. Jednak nie ma w tym nic zupełnie złego, ponieważ tak jest w przypadku wielu firm. Zawsze otrzymują one jednak odpowiednią ilość czasu na to, aby ewentualne błędy móc zlikwidować.