Czym są konstrukcje żelbetonowe?

Czym są konstrukcje żelbetonowe?

0

Żelbet to beton, który zbrojony jest wkładami stalowymi, takimi jak pręty, linie oraz siatki, w miejscach występowania naprężeń rozciągających, przekraczających wytrzymałość samego betonu. Żelbeton powstaje przez zalanie mieszanką betonową szkieletu zbrojenia zmontowanego w deskowaniach. Po stężeniu, beton ze zbrojeniem tworzy element budowlany.

Jakie są cechy konstrukcji żelbetonowych?

Głównymi cechami, którymi charakteryzują się konstrukcje żelbetonowe są dobra przyczepność między betonem i cięgnami, dobra ochrona antykorozyjna cięgien, ograniczony rozmiar elementów oraz to, że większość elementów strunobetonowych produkowana jest w warunkach fabrycznych jako prefabrykanty.

Innymi bardzo ważnymi cechami konstrukcji żelbetonowych są to, że są one ogniotrwałe, wykazują się bardzo dużą odpornością na obciążenia stałe i zmienne, dzięki nim możliwe jest wykonanie konstrukcji w dowolnym kształcie. Dodatkowo są one bardzo trwałe, natomiast uważane są one za duży ciężar i są one trudne w zmienianiu kształtów wykonanej konstrukcji.

Jakiego rodzaju stal używa się do wykonania konstrukcji żelbetonowych?

Do zbrojenia konstrukcji żelbetonowych stosowane są zazwyczaj stale niskowęglowe i niskostopowe. Standardowe zbrojenie wykonywane jest w postaci prętów walcowych. Do cechy fizycznych stali można zaliczyć przede wszystkim odkształcalność, która decyduje o zachowaniu stali w elementach żelbetonowych i ma wpływ na wybór gatunku stali w zależności od oczekiwanych własności.

W konstrukcjach żelbetonowych stosowana jest stal zbrojeniowa, która dzieli się na stale klas wyższych i niższych. Powierzchnie prętów zbrojeniowych dzieli się również ze względu na klasy: pręty gładkie oraz żebrowane.

Konstrukcje żelbetowe – jakie są rodzaje zbrojeń?

Pręty zbrojeniowe, które stosowane są w konstrukcjach żelbetonowych, można podzielić również ze względu na ich funkcjonalność, jak na przykład zbrojenie nośne – pręty są tam odpowiedzialne za przenoszenie naprężeń.

Innymi rodzajami zbrojeń są zbrojenia główne podłużne, zbrojenia poprzeczne, montażowe, przeciwskurczowe, konstrukcyjne oraz rozdzielcze.

Jakie są zalety połączenia betonu i stali?

Konstrukcje żelbetowe, które powstały z połączenia betonu i stali cechują się bardzo dobrą przyczepnością między zbrojeniem i betonem, ochroną ściskanych prętów przed wyboczeniem.

Komplementarność betonu i stali możliwa jest dzięki ochronie stali przez beton przed działaniem ognia, ochronie antykorozyjnej stali przez beton oraz podobnym współczynnikom rozszerzalności termicznej.

Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje żelbetowe.