Dlaczego należy odzyskiwać srebro i złoto z urządzeń elektronicznych?

Dlaczego należy odzyskiwać srebro i złoto z urządzeń elektronicznych?

0

Ponieważ złoto i srebro nie tracą swoich właściwości po przetworzeniu, mogą być ponownie wykorzystywane wielokrotnie. We współczesnym świecie, recykling metali szlachetnych jest świetnym sposobem na zmniejszenie szkód wyrządzonych w środowisku naturalnym, do których może prowadzić wydobycie na tak dużą skalę.

Urządzenia elektroniczne

Rosnący rynek przedmiotów elektroniki użytkowej takich jak smartfony i laptopy sprawia, że coraz więcej osób regularnie kupuje urządzenia elektroniczne, a po zużyciu wyrzuca. Ale te stare, używane urządzenia elektroniczne to coś więcej niż zwykłe śmieci. Zawierają złoto, srebro, pallad i inne metale, które mogą być wydobywane i poddawane recyklingowi. Dlatego zamiast wyrzucać je na składowiska odpadów, lepiej odwiedzić skup złota lub srebra. Odpady elektroniczne lub odpady elektroniczne są bogatym źródłem tych metali. Nierzadko zawierają stężenia do 50 razy większe, niż ma to miejsce w przypadku naturalnie występujących osadów. Skup srebra i złota jest w stanie odkupić je za bardzo atrakcyjną cenę.

Recykling metali szlachetnych

Mimo że recykling metali szlachetnych jest dość skomplikowanym procesem, jego realizacja ma mniejszy wpływ na środowisko, niż proces wydobycia surowców z gruntu. Dlatego recykling staje się pojęciem bardzo szeroko dyskutowanym zarówno wśród przedsiębiorców, jak i ekologów. Można wyeliminować niektóre z negatywnych efektów środowiskowych, poprzez przetwarzanie odpadów elektronicznych w odpowiednio wyposażonych miejscach. W tym celu warto odwiedzić skup złota, srebra oraz innych metali szlachetnych. Szacuje się, że taką samą ilość złota można wyodrębnić z jednej tony starej elektroniki, jaką można nabyć z kilkunastu ton rudy. Dlatego każdy tego typu sprzęt powinien trafić na skup srebra lub złota.

Proces recyklingu

Urządzenia zdolne do właściwego przetwarzania odpadów elektronicznych rozpoczynają się od demontażu elektroniki. Proces ten jest realizowany przez połączenie wytapiania, kruszenia, sortowania i używania magnesów do uwalniania metali szlachetnych. Kwas octowy można również stosować, w połączeniu z niewielkimi ilościami utleniacza i innego kwasu, w celu rozpuszczenia złota z starej elektroniki. Proces recyklingu jest szansą na odzysk materiałów oraz dużym krokiem w kierunku zrównoważenia gospodarczego i odpowiedzialnego wykorzystania zasobów ziemskich. Poza sprzętem elektronicznym, metale szlachetne zawierają także inne przedmioty. Dlatego warto odwiedzić skup monet lub innych przedmiotów, z których wydobyć można surowiec.

Publikacja powstała we współpracy ze stroną http://www.coinart.pl/skup.php