Domek narzędziowy – funkcjonalny element architektury ogrodowej

Domek narzędziowy – funkcjonalny element architektury ogrodowej

0

Posiadacze ogrodów przydomowych to szczęściarze – tak przynajmniej myślą o nich ci, którzy mieszkają w blokach. Szczęśliwi posiadacze ogródków, to przede wszystkim bardzo zapracowani ludzie, gdyż utrzymanie ogrodu wymaga wiele sił i czasu oraz niemałych nakładów finansowych.
Każdy ogrodnik wykorzystuje sporą ilość narzędzi oraz środków ochrony roślin. Doskonałym miejscem do ich przechowywania są domki narzędziowe drewniane wkomponowane w przestrzeń ogrodu.

Altanka niczym dom dla lalek

Pomysł na organizowanie i utrzymanie przestrzeni w należytym porządku za pomocą altanki warto potraktować jako okazję do wyposażenia ogrodu w nowy, ciekawy, nietuzinkowy element architektury ogrodowej.Domki narzędziowe drewniane powinny być po prostu piękne i tak komponować się z całością ogrodu, aby stać się jego ozdobą. Drewno daje niezliczone możliwości aranżacyjne – zarówno gdy chodzi o kształt budynku jak i jego kolor. Ważne są również dobranie drzwi z odpowiednimi klamkami i okuciami oraz okien, które można ozdobić od wewnątrz zasłonkami a od strony ogrodu pojemnikami z kwitnącymi roślinami.

Funkcjonalność ponad wszystko

Altanka w ogrodzie ma wyglądać – to już wiadomo, ale jest to przede wszystkim sposób na utrzymanie porządku w ogrodzie czy, mówiąc szerzej, w obejściu wokół domu. Półki, regały, stojaki, wieszaki, skrzynie służą do organizowania narzędzi i przechowywania ich w bezpiecznych warunkach. Domki z drewna sprawdzają się w naszym klimacie najlepiej: nie nagrzewają się tak jak te zrobione z blachy, zabezpieczone odpowiednimi farbami nie ulegają żadnym czynnikom atmosferycznym i są przyjazne dla środowiska, w przeciwieństwie do tanich, niegustownych domków narzędziowych z plastiku.

Drewniany domek z zadaszoną przybudówką może pełnić funkcję drewutni – coraz większa świadomość ekologiczna nakazuje długie sezonowanie drewna opałowego, więc każdy kawałek powierzchni na drewutnię na pewno się przyda.

Domek narzędziowy może być również doskonałym schowkiem zastępującym piwnicę czy spiżarnię. Dbając jedynie o zabezpieczenie przeciwko mrozom, można w altance przechowywać przetwory przygotowywane latem. W pojemnikach z torfem czy piaskiem na pewno świetnie przetrwają zimowy czas bulwy dalii, cebulki gladioli czy innych roślin, które wysadza się wiosną.

Bezpieczne schowki na niebezpieczne rzeczy

Altanka narzędziowa to miejsce, w którym można przechowywać środki ochrony roślin czy bardzo ostre, niebezpieczne narzędzia. Oczywiście i tutaj należy zabezpieczać je przed dziećmi, ale zamykane w narzędziowni pestycydy czy inne toksyny będą na pewno mniej groźne, niż te ustawiane w garażu czy piwnicy. Niezależnie od miejsca przechowywania niebezpiecznych przedmiotów zawsze warto sprawdzić, gdzie są i co robią w danej chwili nasze pociechy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw