Efektowny wygląd fasady za sprawą blachy trapezowej

Efektowny wygląd fasady za sprawą blachy trapezowej

0

Profil trapezowy posiada nowoczesny i przemysłowy wygląd o kwadratowym kształcie. W wielu przypadkach potrzebny jest jednak bardziej przyjemny i harmonijny wygląd elewacji. Blachy trapezowe mogą stanowić rozwiązanie dla specjalnych potrzeb architektonicznych, ponieważ dzięki temu profilowi ??można osiągnąć miękki, przyjemniejszy zewnętrzny wygląd fasady.

Jednowarstwowa blacha trapezowa

Podstawowym rodzajem elementów okładzinowych, wykonanych z cienkiej blachy stalowej o wysokiej wytrzymałości, jest blacha trapezowa, zwana powszechnie arkuszem falistym lub żłobkowanym. System wielowarstwowego pokrycia ocynkowanego materiału bazowego zapewnia dużą ochronę antykorozyjną, odporność powierzchniową i możliwość idealnego wyglądu estetycznego.

Jednowarstwowa blacha trapezowa jest doskonałym rozwiązaniem dla budynków przemysłowych, rolniczych lub magazynowych, nie wymagających izolacji cieplnej. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, że wilgoć może pojawić się po wewnętrznej stronie arkusza trapezoidalnego z powodu wewnętrznych i zewnętrznych różnic temperatur i wilgotności (kondensacji). Jeśli nie zakłóci to funkcji budynku (np. w przypadku hali kamiennej), wilgotność nie powoduje problemów, ale w hali należy zapewnić odpowiednią wentylację.

Izolacja termiczna blachy trapezowej

W halach o izolacji termicznej można zastosować miejscową podwójną ścianę i pokrycie dachowe z górną i dolną listwą trapezową, a między nimi system łożysk wtórnych (ocynkowanych „Z” lub „C”) z izolacją wełny mineralnej i folie podkładowe. Określenie najbardziej odpowiednich właściwości technicznych struktury okładziny (izolacja i rodzaj folii podkładowej, grubość konstrukcji, itp.) wymaga specjalnej szczegółowej analizy temperatury i wilgotności. Istnieje możliwość zastosowania perforowanej wewnętrznej blachy trapezowej w celu zmniejszenia zanieczyszczenia hałasem w hali, ponieważ ten system okładzin dwuskrzydłowych z wewnętrznym perforowanym arkuszem może zapewnić większą pochłanianie dźwięku.

Jeśli chcemy zapobiec kapaniu wody skroplonej w celu ochrony przechowywanych produktów i materiałów, istnieją dwie możliwości; można zastosować folię podkładową na blachę trapezową lub profil można zamówić za pomocą specjalnej, wstępnie sklejonej warstwy filtra antykorozyjnego na jej wewnętrznej stronie. Warstwa filcowa może pochłaniać i utrzymywać skroploną wodę jako gąbkę, podczas gdy jej wysycha przez wentylację. Umieszczenie arkuszy ściennych może być również pionowe, poziome lub ukośne.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal