Energia w domu

Energia w domu

0

Niskie zużycie energii w domu będzie niedługo nowym standardem w budownictwie. Mimo iż w Polsce domy oszczędne nadal należą do rzadkości, to niedługo przyjdzie taki czas, że staną się one standardem. Europejskie ustalenia również zmierzają do tego, aby takich domów powstawało o wiele więcej niż teraz.

Czym cechuje się dom energooszczędny?

O domu energooszczędnym możemy mówić dopiero wówczas, gdy jego zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, obniżymy poniżej poziomu 70 kWh/m2/rok. Dom energooszczędny znajduje się w klasie 30-70, potem mamy klasę domów niskoenergetycznych od 15 do 30. Dom pasywny jest natomiast od 1 do 15.

Domy energooszczędne to domy, które zużywają o wiele mniej ciepła niż ma to miejsce w przypadku domów tradycyjnych. Zapewniają więc większy komfort termiczny, co jednak nie sprawia, jak wiele osób uważa,że przegrzewają się w czasie lata. Jeśli izolacja została wykonana poprawnie, takie rzeczy nie mają miejsca. Dom energooszczędny pracuje na siebie.

Co może być wadą, a co zaletą domów energooszczędnych?

Tanie domy energooszczędne to dla wielu osób oksymoron, ponieważ pokutuje przekonanie, że wybudowanie tego domu musi wiązać się z ogromnym nakładem finansowym. Owszem, prawda jest, że budowa takiego domu jest nieco droższym (o 6-8%) przedsięwzięciem niż w przypadku budownictwa tradycyjnego, jednak niskie zużycie energii, niska eksploatacja domu zwrócą się, a więc ma to dobre skutki długofalowe. Jeśli komuś leży na sercu los środowiska naturalnego, tanie domy energooszczędne będą też dla niego świetnym rozwiązaniem, domy te bowiem nie zmieniają krajobrazu i nie mają negatywnego wpływu na środowisko.

Domy oszczędne mają charakterystyczną, nowoczesną i minimalistyczną estetykę, która może znaleźć wielu entuzjastów takiego stylu, choć znajdują się również osoby, które nie będą przekonane co do takiego wyglądu. Wygląd ten jednak, jeśli ktoś jest miłośnikiem budownictwa tradycyjnego, można jednak trochę, choć nie całkowicie, zmodyfikować. Siła takich domów tkwi też właśnie w prostych bryłach.

Czy warto zainwestować w taki dom?

Tanich domów energooszczędnych z czasem będzie przybywać, zresztą same rozporządzenia unijne zmierzają do tego, by budować więcej domów energooszczednych, aby dbać o środowisko naturalne, które nie powinno być nam przy wszelkich działaniach obojętne.

Domy pasywne są przyszłością budownictwa i warto zacząć włączać do swojego domu już dziś choćby niewielkie elementy podnoszące komfort cieplny danego budynku, bo za chwilę będzie to wymogiem.