Jak dbać o sztućce stalowe?

Jak dbać o sztućce stalowe?

0

Podstawowym wyposażeniem każdej kuchni jest komplet solidnych sztućców. Intensywnie użytkowane sztućce, które non stop mają kontakt z kwasami zawartymi w pożywieniu, wodą i ostrymi środkami myjącymi, mogą z czasem tracić swój pierwotny, elegancki wygląd. Jak dbać o sztućce ze stali nierdzewnej, aby służyły nam w nienagannej kondycji i zdobiły stół przez długie lata? Sprawdź!

Niewymagająca stal

Stal nierdzewna jest materiałem, który w wymagającym, kuchennym środowisku radzi sobie doskonale. Wysokiej jakości sztućce zawierają w sobie nikiel i chrom, dzięki którym metal jest odporny na zarysowania, korozję, wysokie temperatury oraz substancje zawarte w pożywieniu. Jeśli Twoje sztućce oznaczone są symbolem 18/10, możesz bez obaw myć je w zmywarce. W przeciwnym razie konieczne będzie mycie ręczne. Unikaj ostrych myjek, które mogłyby zarysować metalową powierzchnię.

Przed włączeniem zmywarki

Zanim poddasz noże, łyżki i widelce agresywnemu myciu, wypłucz je dokładnie w ciepłej wodzie. Ważne, żeby umyte sztućce powycierać do sucha miękką ściereczką i starannie wypolerować. Jeśli zauważysz, że na sztućcach pojawiają się niewielkie, rdzawe plamki, koniecznie zaopatrz się w środek do czyszczenia stali. Nieestetyczne ślady mogą być następstwem niewłaściwej pielęgnacji lub mycia w zanieczyszczonej rdzą zmywarce.

Stalowe sztućce na prezent ślubny lub parapetówkę

Kupując sztućce na prezent ślubny czy z okazji wizyty w nowym mieszkaniu znajomych, warto kupić właśnie uniwersalne modele z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Walory kosztownych kompletów platerowanych lub wykonanych w całości ze srebra kończą się na efektownym wykończeniu. Wyroby z metalu szlachetnego wymagają specjalnego traktowania, między innymi mycia w specjalnych roztworach i przechowywania w materiałowych woreczkach lub kasetach. Ponadto, srebro pod wpływem kontaktu z niektórymi potrawami może ciemnieć.