Jak samodzielnie zbudować szafę wnękową?

Jak samodzielnie zbudować szafę wnękową?

0

Szafy przesuwne do zabudowy wnęk to coraz popularniejsze rozwiązanie w polskiej architekturze wnętrz. Oprócz swej nowatorskości i stylowego wyglądu takie szafy pozwalają też na optymalne wykorzystanie przestrzeni. Znajdujące się poniżej skosów, wnęk i naroży części pomieszczeń są często nieużytkowane i marnowane – używając szaf wnękowych, zaoszczędzamy przestrzeń.

Zrób to sam

Szafy przesuwne do zbudowy wnęk najczęściej zamawiane są u firm zajmujących się budową i montażem mebli lub też prywatnych stolarzy. Niestety zamawiając szafę w takich miejscach musimy liczyć się z ogromną marżą narzucaną na cenę. Dopłacimy sporą sumę nie tylko za robociznę pracowników czy projekt, ale też za montaż i transport.

Wiele portali i forów budowlanych zachęca do samodzielnej budowy szafy wnękowej. Nie jest to proste jednakże przy odrobinie wytrwałości i zgromadzeniu potrzebnych narzędzi i materiałów może się udać. Samodzielne wykonanie sprawia, że szafy przesuwne do zabudowy wnęk stają się dużo tańsze. Na początku musimy jednak dokładnie wybrać miejsce w którym zamierzamy zlokalizować szafę. Ważne, by nie kolidowało ono z innymi meblami czy drzwiami wejściowymi.

Wymiary i projekt

Po określeniu miejsca budowy szafy następuje czas na zdjęcie wymiarów. Wbrew pozorom nie jest to zadanie łatwe i wymaga wiele wysiłku. Oprócz wymiarów podstawowych należy wyznaczyć miejsca przytwierdzenia profili do ściany oraz dokładnie zbadać ściany pamiętając, iż różnica poziomów na jednej ścianie większa niż pół centymetra może być dla konstrukcji i równowagi szafy poważnym problemem.

Kolejnym etapem jest projekt szafy. Projektując wnętrze przyszłej szafy musimy zadać sobie pytanie co tak naprawdę jest nam potrzebne i jakim celom będzie ona służyła. Jeśli ma być w całości wypełniona półkami jej głębokość nie musi być duża, jednakże jeśli we wnętrzu planujemy przechowywać płaszcze, garnitury musimy zaprojektować większą głębokość. Projekt i swoje myśli z wykonaniem szafy należy zapisać na kartce, bądź wizualizować komputerowo (w miarę naszych możliwości i umiejętności).

Sedno prac

Główny etap prac to zgromadzenie potrzebnych materiałów i narzędzi. Gotowe można nabyć w sklepach płyty, szuflady oraz okleinę. Potrzebne do budowania konstrukcji i wnętrza szafy będą nam jeszcze: prowadnice rolkowe do szuflad, mechanizm drzwi przesuwnych, elementy podpierające konstrukcję – kątowniki bądź rurki, wkręty i listwy łączeniowe.

Narzędzia w jakie należy się wyposażyć to wiertarka, wkrętarka, młotek, szczypce, obcęgi, piłka do drewna i metalu. Po zgromadzeniu wszelkich potrzebnych urządzeń należy przejść do wykonania szafy.