Jak się przygotować do pracy w systemie kas on-line?

Jak się przygotować do pracy w systemie kas on-line?

0

Działania biznesowe często wymagają przewidywania pewnych sytuacji oraz podejmowania decyzji, których efekty pojawią się dopiero za pewien czas. Nie inaczej powinno być w przypadku przepisów dotyczących zmian w systemie fiskalizacji. W ramach tych regulacji przedsiębiorcy zaczną stopniowo przechodzić na obsługę kas rejestrujących on-line. A do tak dużych zmian warto przygotować się już dziś.

Część urządzeń fiskalnych, które znajdują się obecnie w ofercie dystrybutorów technologii sprzedaży, posiada tzw. gwarancje On-line Ready. A certyfikaty te nie pojawiły się przy konkretnych modelach bez powodu. Ich obecność wynika z tego, że niedługo dojdzie do zmian w sposobie pracy z kasami fiskalnymi. Część podatników zostanie nawet zobligowana do wcześniejszego przejścia na stosowanie urządzeń rejestrujących nowego typu.

 

Nowe kasy wcześniej w wybranych branżach

Wiadomo już, że ustawodawca planuje zobligowanie wybranych grup podatników do wcześniejszego zainstalowania kas fiskalnych on-line. Obowiązek ten ma dotyczyć m.in. mechaników, fryzjerów, kosmetologów, prawników, lekarzy, restauratorów czy właścicieli firm budowlanych. Konkretne terminy, w których wspomniani przedsiębiorcy wymienią swoje urządzenia rejestrujące, zostaną wskazane w znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług. Obecnie projekt tych przepisów zakłada, że jako pierwsze zostaną do tego zobowiązane warsztaty samochodowe oraz punkty wulkanizacji. W tych działalnościach korzystanie z kas on-line będzie konieczne już od 1 stycznia 2019 roku.

 

Nie wymieniaj urządzenia, bądź On-line Ready!

Niektórzy producenci od pewnego czasu tworzą już urządzenia rejestrujące, które gwarantują gotowość na funkcjonowanie w systemie kas fiskalnych on-line. Nie są to jeszcze modele nowego typu, gdyż takie pojawią się w sprzedaży prawdopodobnie w drugiej połowie tego roku. Certyfikaty On-Line Ready występują m.in. w kasach fiskalnych Novitus. Co konkretnie zyskają przedsiębiorcy, którzy teraz zdecydują się na wdrożenie urządzenia tej marki?

Największą zaletą modeli przygotowanych na system on-line jest to, że w przyszłości nie będzie trzeba ich zastępować nowymi kasami. W przypadku urządzeń objętych omawianą gwarancją, polski producent zapewnia modernizację technologii sprzedaży w terminie wskazanym przez przedsiębiorcę. Dzięki temu dotychczasowa kasa zyska wszystkie funkcjonalności, które będą niezbędne do prawidłowego rejestrowania obrotu w nowym systemie fiskalizacji.

Więcej informacji o Novitus On-line Ready.

 

Współpraca z CRK i „wystawianie” e-paragonów

Na koniec warto jeszcze w skrócie przypomnieć, co konkretnie zmieni się wraz z wprowadzeniem do użytku urządzeń on-line. Najważniejszą modyfikacją wydaje się to, że nowe modele będą na bieżąco transmitowały dane do Centralnego Repozytorium Kas. Ich połączenie z systemem teleinformatycznym MF pozwoli zaś na skuteczne kontrolowanie czynności wykonywanych za pomocą urządzeń rejestrujących. Istotne jest też to, że nowe kasy pozwolą na realizowanie elektronicznych paragonów fiskalnych (przesyłanych na adresy e-mail nabywców). Ponadto, standardową funkcją w urządzeniach działających on-line będzie współpraca z terminalami do kart płatniczych.