Jak sprawdzić szczelność kanałów wentylacyjnych?

Jak sprawdzić szczelność kanałów wentylacyjnych?

0

Sprawność instalacji wentylacyjnej to bardzo ważna sprawa, niestety, niekiedy lekceważona. Badaniu szczelności podlegają każde kanały wentylacyjne, zarówno te starsze, jaki i nowej generacji. Podstawy zagadnień na tematy budowlane powinny być znane przez wszystkich właścicieli nieruchomości.

Czym są kanały wentylacyjne i co wpływa na ich sprawność?

Kanały wentylacyjne to wszystkie przewody, połączone ze sobą, za pomocą których przebiega wymiana powietrza oraz cyrkulacja ciepła. Łączą one wszystkie elementy systemu wentylacji, a ich sprawność decyduje o prawidłowym funkcjonowaniu całego systemu.

Na prawidłowe działanie kanałów wentylacyjnych, obecnych w naszym domu czy w budynku pracy, ma wpływ ich szczelność. To, że przewody są szczelne oznacza, że są dobrze ze sobą połączone i w skutek upływu czasu ich łączenia oraz materiał nie zostały naruszone.

Działania w przypadku podejrzeń nieszczelności

O nieszczelności przewodów wentylacji może świadczyć niedostateczna temperatura w pomieszczeniu, pomimo ciągłego ogrzewania. Wtedy należy zamówić specjalną usługę, która polega na badaniu ilościowej straty powietrza. Do tego badania służy tester szczelności kanałów wentylacyjnych.

Tester szczelności kanałów wentylacyjnych posłuży jako narzędzie badawcze zarówno w nowych jak i starych instalacjach. Jest to bardzo potrzebny zabieg, który pomoże zaoszczędzić nam pieniądze w przypadku utraty ciepła. Nasze przewody wentylacyjne muszą także spełniać nowe unijne normy, dlatego ważne by dbać o ich prawidłowe działanie.

Jak działa tester szczelności kanałów wentylacyjnych?

To elektroniczne urządzenie w szybki sposób sprawdzi przepuszczalność powietrza w przewodach. W wydajny sposób bada kanały na nadciśnienie i podciśnienie. Urządzenie zapewnia rzetelne pomiary strat, które wyświetla i przelicza. Tester posiada sondę temperatury oraz barometr, co pomaga obliczyć wpływ pozostałych czynników na pomiary (temperatura, ciśnienie).

Zastosowanie testera szczelności kanałów wentylacyjnych jest bardzo szerokie. Może posłużyć do testów kratek wentylacyjnych, obudów oraz pomieszczeń, a także wszystkich konstrukcji klasy A, B, C, D. Ponadto testery szczelności mają funkcję autozerowania. Zamawiając taką usługę zwróćmy uwagę, aby sprzęt był jak najnowszy oraz posiadał certyfikat kalibracji, dla dokładnych pomiarów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Pascal s.c.