Jak używać gazu pieprzowego?

Jak używać gazu pieprzowego?

0

Gaz pieprzowy to jedno z najpopularniejszych narzędzi do samoobrony. Jest tani, łatwo dostępny i łatwy w obsłudze. Posługując się gazem, należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Gaz pieprzowy jest legalny

W ustawie o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 roku ręczne miotacze gazów nie są kwalifikowane jako broń, a tej kategorii podlegają gazy pieprzowe (najczęściej w pojemnikach aerozolowych do rozpylania roztworu kapsaicyny), więc w świetle prawa  nie jest na nie wymagane żadne pozwolenie. Nie ma ograniczeń co do nabywania gazów – kupić go mogą także osoby nieletnie, jednak sprzedawcy z dystansem podchodzą do sprzedaży gazów pieprzowych nieletnim.

Skuteczność gazu pieprzowego zależy także od nas

Trzeba pamiętać, że każde narzędzie, niezależnie od swojej ceny  czy miejsca zakupu, będzie skuteczne wtedy, kiedy będziemy potrafili umiejętnie go używać. Gaz pieprzowy warto wcześniej wypróbować, aby w niebezpiecznej sytuacji dokładnie wiedzieć, jak działa. Gaz należy kupić u sprawdzonego sprzedawcy. Jeśli trafimy do sklepu, w którym pracują profesjonaliści, z pewnością udzielą nam wszystkich potrzebnych informacji i odpowiedzą na nasze pytania. Lepiej wybrać sprzęt droższy, ale lepszy jakościowo. W końcu inwestujesz w swoje bezpieczeństwo. Upewnij się zatem, że gaz będzie skuteczny.

Instrukcja używania gazu pieprzowego

Obsługa jest dość intuicyjna dzięki temu, jak skonstruowany jest miotacz gazu. Jego użycie przypomina rozpylanie dezodorantu. Najważniejsze zasady:

 

  1. Przechowuj gaz w takim miejscu, abyś zawsze miał/-a do niego łatwy dostęp. Nie jest dobrym pomysłem wrzucenie gazu np. do plecaka czy torebki, w której trudno go odnaleźć. W przypadku ataku masz tylko ułamki sekund na reakcję.

 

  1. Zaskocz napastnika. Nie pokazuj, że masz przy sobie gaz pieprzowy. To zwiększy Twoje szanse na jego skuteczne użycie.

 

  1. Nie rozpylaj gazu, gdy w Twoją stronę wieje silny wiatr. Istnieje ryzyko, że substancja drażniąca zostanie skierowana w twoją stronę, nawet jeśli gaz rozpylany jest pod dużym ciśnieniem.

 

  1. Zachowaj bezpieczną odległość, a kiedy już użyjesz gazu w stronę napastnika od razu uciekaj.

 

  1. Celuj w twarz napastnika – oczy, nos i usta. Roztwór kapsaicyny podrażni błony śluzowe i skórę, wywołując ból, pieczenie i ogólną dezorientację.

 

  1. Nie pozwól, aby napastnik pozbawił Cię broni. Rozpylacz trzymaj mocno i zdecydowanie w wyciągniętej ręce.