Jak wybrać materiał fototapety?

Jak wybrać materiał fototapety?

0

Materiał fototapety to temat, który warto wziąć pod uwagę, decydując się na urozmaicenie naszej ściany. A może chcemy pokryć tylko jej nierówności i inne defekty? W naszym poradniku podpowiadamy, na co zwrócić uwagę oraz jakie mamy nowości na rynku.

Jak wybrać materiał fototapety?

Materiał fototapety to temat, który warto wziąć pod uwagę, decydując się na urozmaicenie naszej ściany. W naszym poradniku podpowiadamy, na co zwrócić uwagę oraz jakie mamy nowości na rynku.
Materiał fototapety odgrywa bardzo dużą rolę. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie – na czym najbardziej nam zależy. Weźmy pod uwagę wilgotność pomieszczenia, oddziaływanie promieni słonecznych i gładkość ściany. Następne pytania dotyczą wzorów i kolorów. Czy mamy chrapkę na realistyczne wzory na lekko połyskliwym, czy może matowym materiale. Ostatni przedmiot naszych rozważań dotyczy trwałości, z jakiej materiał fototapety będzie wykonany. Nadmienić jednak należy, że materiały fototapet są obecnie bardzo dobre gatunkowo, nawet w przypadku najtańszego rozwiązania.

Przedstawiamy podział na 5 grup, z uwagi na materiał fototapety :

1.fototapeta papierowa
Charakteryzuje się papierowym podkładem. Jest dość cienka, średnio odporna na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć oraz na działanie promieniowania słonecznego. Jeśli w pomieszczeniu, w którym planujemy przykleić fototapetę, jest wilgotne powietrze, lub słońce pada na tę konkretną ścianę, przez większą część dnia, raczej odradzamy, gdyż dość szybko wyblaknie i się odkształci. Co więcej, zalecamy kładzenie fototapety papierowej wyłącznie na bardzo gładkie powierzchnie. Wszelkie nierówności, zły gatunkowo tynk czy pęknięcia będą dobrze widoczne pod tego rodzaju fototapetą. Większość nadruków – wzorów jest oblekana PCW, co podnosi właściwości użytkowe. Dzięki temu zabezpieczeniu otrzymujemy dobry produkt w niskiej cenie.
2.fototapeta lateksowa
To najpopularniejszy materiał fototapety na ścianę. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to ulepszona wersja tapety papierowej. Fototapeta lateksowa to syntetyczny papier z dodatkiem lateksu /syntetycznego kauczuku naturalnego/. Jest grubsza od papierowej i łatwiej się ją nakłada. Cecha szczególna – to wyrazistość wzorów i kolorów. Doskonale pokrywa lekkie nierówności ściany. Materiał fototapety nie rozciąga się podczas nakładania na ścianę. Można ją stosować w większości biur i mieszkań. Odradzamy jedynie jej kładzenie w łazienkach. Można ją czyścić lekko wilgotną gąbką. Jest to doskonały produkt przy stosunkowo niskiej cenie. Fototapetę lateksową można dodatkowo wzmocnić, pokrywając laminatem.
3.fototapeta winylowa
Jest to bardzo dobry produkt. Odporny na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, na działanie promieni słonecznych, a nawet na tłuszcz. Można z czystym sumieniem czyścić ją i wycierać. Nadruki – wzory są półmatowe, przez co bardzo realistyczne i doskonałe gatunkowo. Fototapeta winylowa jest produktem bardzo trwałym. Dzięki grubości materiału można nią przykryć krzywizny i pęknięcia ściany, bez wcześniejszego niwelowania doskonałości. Na rynku mamy dostępne różne rodzaje powierzchni fototapety winylowej – gładkie tzw. smooth oraz lekko ziarniste, przypominające piasek tzw. sand. Jeśli mamy ochotę na produkt wysokiej jakości, odporny na różne uszkodzenia, trwały przez wiele lat, musimy liczyć się jednak z jej ceną.
5.fototapeta foliowa
Mamy tu na myśli różnego rodzaju naklejki na ścianę w różnych wzorach, kształtach i wielkościach. Jest to nic innego jak wydruk na folii przylepnej. Możemy je stosować niemal na każdą powierzchnię. Nie tylko na ściany, ale i drzwi, meble, powierzchnie szklane.
6. fototapeta canvas
Nowość na rynku fototapet. Łatwo ją pomylić z obrazem olejnym, malowanym na ścianie. Materiał fototapety to płótno naturalne, zazwyczaj bawełniane, o gramaturze 450 g. Rewelacyjnie kryją ścianę, są niesamowicie odporne na mycie, nawet za pomocą środków myjących. Nie ma co ukrywać, że jest to aktualne najlepszy produkt na rynku fototapet.


Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi dowiedzieli się Państwo – jak wybrać materiał fototapety, na co zwrócić uwagę i czego można się spodziewać po konkretnym produkcie oraz z czego jest wyprodukowany dany materiał fototapety.

Treść artykułu oparta została na podstawie materiałów z serwisu https://www.dekowizja.pl, oferującego fototapety wykonane z różnego rodzaju materiałów, dzięki czemu każdy dobierze dla siebie fototapetę o odpowiedniej fakturze. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu.