Jaki materac wybrać – twardy, średnio twardy czy miękki?

Jaki materac wybrać – twardy, średnio twardy czy miękki?

0

Porządny sen to najlepsze lekarstwo i kosmetyk. Żeby jednak zapewnić sobie nieprzerwane 8 godzin w objęciach Morfeusza, trzeba zadbać o odpowiednie wyposażenie sypialni. Najważniejsze jest oczywiście wygodne łóżko. Przeczytaj, jak dobrać materac do spania, aby był odpowiedni do Twoich potrzeb.

W tym artykule wyjaśniamy:

  • Jak dobrać materac do spania odpowiedni dla kręgosłupa?
  • Jakimi zaleceniami kierować się, wybierając twardość materaca?
  • O czym warto wiedzieć, nim kupimy materac dwuosobowy?

Jaki materac wybrać – podstawowe zasady

Obiegowe opinie głoszą, że najzdrowszy jest materac twardy. Jednak jak to bywa z takimi opiniami – są dalekie od prawdy. Zbyt twarde, a przez to niewygodne podłoże spowoduje, że nasze mięśnie nie będą mogły odpowiednio się rozluźnić i po nocy spędzonej w takich warunkach przypomną nam się studenckie wakacje ze spaniem na podłodze w przepełnionym górskim schronisku. Rolą dobrego materaca jest zapewnić odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, tak aby podczas snu mógł utrzymać swój kształt „S”. Stopień twardości posłania powinien być zatem dopasowany przede wszystkim do naszej budowy. Ogólna zasada brzmi: im cięższa osoba, tym twardszy powinien być materac.

Przed dokonaniem zakupu najlepiej przetestować na własnej skórze różne stopnie twardości – nawet jeżeli ostatecznie ze względu na cenę kupować planujemy przez internet. W tym celu należy położyć się na materacu na wznak i wsunąć dłoń pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jeżeli nie sprawia nam to najmniejszego problemu, to znaczy, że materac jest zbyt twardy. Z kolei gdy nie możemy zmieścić dłoni w tę przestrzeń, materac ewidentnie jest za miękki. Sytuacja idealna ma miejsce wtedy, gdy czujemy delikatny opór, ale mimo to jesteśmy w stanie wsunąć rękę pod plecy.

Materac twardy, średnio twardy czy miękki?

Twardość materaca opisuje 4-stopniowa skala H, czyli hardness. Poniżej przedstawiamy ogólne zalecenia dotyczące doboru materaca do wagi ciała:

  • materac bardzo miękki (H1): odpowiedni dla osób ważących do 60 kg, czyli głównie dla dzieci,
  • materac miękki (H2): odpowiedni dla osób o wadze od 60 do 80 kg, dobry wybór dla kobiet i dzieci,
  • materac średnio twardy (H3): odpowiedni dla osób, których waga mieści się w przedziale od 80 do 100 kg,
  • materac twardy (H4): odpowiedni powyżej 100 kg,
  • materac bardzo twardy (H5): również odpowiedni powyżej 100 kg, lecz mało popularny, występuje jedynie w asortymencie wybranych sklepów.

Wybierając materac do spania, nie należy jednak ślepo trzymać się widełek wagowych. Są to raczej pewne wskazówki, natomiast równie ważnym – jeśli nie najważniejszym – czynnikiem jest po prostu nasza wygoda. Trzeba jedynie uważać, by nie zapadać się na materacu jak na hamaku – wtedy mamy dużą szansę obudzić się z bólem pleców. Dobrą opcją dla niezdecydowanych są materace dwustronne. Wówczas z jednej strony możemy mieć np. materac średnio twardy, a z drugiej – materac twardy. Nowoczesne materace mogą też mieć zróżnicowane strefy twardości, tak aby lepiej podpierać ramiona i biodra.

Jak dobrać materac do spania dla pary?

A co jeśli potrzebujemy kupić materac dwuosobowy, lecz nasz partner lub partnerka ma inną budowę ciała, a co za tym idzie – odmienne potrzeby w zakresie doboru posłania? To bardzo częsta sytuacja i są na to sposoby. Jeśli różnica wagowa przekracza 20 kg, najlepiej będzie kupić po prostu dwa materace. Trzeba tylko zadbać, by miały one jednakową wysokość. Szczelinę pomiędzy nimi bez problemu zakryjemy matą ochronną, która i tak jest zalecana, by zminimalizować ryzyko zabrudzeń. W niektórych sklepach można też dostać materace złożone z połówek o dwóch różnych stopniach twardości. Tym sposobem z prawej strony możemy mieć np. materac miękki, a z lewej – materac średnio twardy lub twardy.

Wiesz już, jaka twardość jest dla Ciebie odpowiednia? Znajdź swój nowy materac na Allegro. Kolorowych snów!