Jakie możliwości daje program do wizualizacji?

Jakie możliwości daje program do wizualizacji?

0

Rozpoczynając przygodę z programami 3D, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie zalety i wady mają poszczególne aplikacje, które pozwalają na przygotowanie takich modeli. Możliwości każdego programu do wizualizacji są inne, dlatego warto się z nimi zapoznać i ustalić swoje oczekiwania. Możliwości programów można poznać samodzielnie lub w czasie specjalistycznych szkoleń. Podstawowe pytanie, które należy sobie zadać, to do czego będzie służyła wybrana aplikacja. Inny program trzeba wybrać, jeśli tworzone mają być tylko wizualizacje, a inny, jeśli oprócz wizualizacji mają powstawać także rysunki techniczne.

Najpopularniejsze zestawy do wizualizacji

Wiele osób, które wybierają program do wizualizacji, kieruje się przede wszystkim ceną. Na pewno jest to ważny czynnik, dlatego największą popularnością cieszy się darmowy program Blender z wbudowanym silnikiem renderującym Cycles. To aplikacja, z której można korzystać w celach edukacyjnych i komercyjnych. Warto rozpocząć z nią swoją przygodę z grafiką 3D.

Bardzo popularny jest również zestaw programów Sketchup + Vray, który pozwala na wykonywanie wizualizacji architektury i wnętrz. Znacznie droższy jest pakiet ArchiCAD i Artlantis.

Program do wizualizacji – do czego może być wykorzystywany?

Program do wizualizacji może być wykorzystywany do różnych celów. Za ich pomocą można wykonywać wizualizacje i projekty techniczne, a także modelowanie. W sprzedaży są zarówno programy tylko do wizualizacji czy do rysunków technicznych, jak i do wizualizacji i modelowania czy do wizualizacji i rysunków technicznych. Wybór konkretnego programu zależy od tego, do czego będzie miał on służyć.

W przypadku bardziej skomplikowanych aplikacji warto skorzystać ze specjalnych kursów, pozwalających na zapoznanie się z ich funkcjami. Im bardziej skomplikowany program, tym trudniejsza jego obsługa, ale ciekawsze efekty, dlatego szkolenia bardzo się przydają.