Kamień w pralce – czym jest i jak powstaje?   

Kamień w pralce – czym jest i jak powstaje?  

0

Kamień w pralce jest negatywnym lecz naturalnym zjawiskiem, który prędzej czy później pojawi się podczas użytkowania każdej pralki. Jest to związane z chemią, której nie da się oszukać. Twarda woda zawierająca sporo węglanów w postaci soli pod wpływem podwyższonej temperatury w trakcie prania powoduje powstanie kamienia. Solę wapniowe i magnezowe osadzają się w formie białego nalotu utrudniającego pranie. Jednocześnie wpływają na negatywny zapach znajdujący się w środku bębna. Czym odkamienić pralkę aby uniknąć uporczywego kamienia?

 

Czym odkamienić pralkę? 

Wiele osób zastanawia się czym odkamienić pralkę aby zrobić to najbardziej efektywnie. W sieci internetowej znajduje się wiele domowych i sklepowych sposobów na odpowiedź na pytanie – Czym odkamienić pralkę.

 

Pierwsze warto skupić się na metodach tabletkowych bądź żelowych. W wielu sklepach AGD znajdują się środki odkamieniające pralkę, które dedykowane są do konkretnych urządzeń. Przede wszystkim są to żele, tabletki, płyny czy proszki, które mają za zadanie rozpuścić powstający kamień. Wrzuca/umieszcza się je do wnętrza bębna, a następnie ustawia program na najwyższą możliwą temperaturę. Dzięki temu środek bardzo dobrze rozpuści się w roztworze wodnym i będzie mógł sprawnie działać. Bardzo popularne są tabletki ze względu na pewność, że w jej wnętrzu znajduje się ściśle odmierzona, odpowiednia ilość detergentu.

 

Są jeszcze domowe sposoby, które pozwalają na odpowiedź na pytanie – czym odkamienić pralkę. Do najczęstszych z nich należy użycie octu, które umieszcza się w pojemniku na proszek. Wystarczy mniej więcej ¾ szklanki octu i uruchomienie programu na wysoką temperaturę – na przykład 90 stopni Celsjusza. Ocet bardzo dokładnie wyczyści wnętrze rur, w których znajduje się sporo kamienia często wędrującego z wodą do wnętrza bębna i czyszczonych ubrań.

 

Dowiedz się więcej: Czym odkamienić pralkę?

 

 

Regularność to podstawa!

Warto pamiętać o regularnym odkamienianiu swojej pralki, aby nie ryzykować jej uszkodzeniami. Kamień potrafi zniszczyć elementy grzewcze, których wymiana jest bardzo droga. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć!