Kaszlu, znikaj już!

Kaszlu, znikaj już!

0

Można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że prawie u każdego koniec choroby oznacza jednoczesne pojawienie się męczącego, suchego lub mokrego kaszlu. Taka przypadłość potrafi utrzymywać się nawet do dwóch tygodniu po przebytej infekcji i zdecydowanie bardziej niż ona spędzać nam sen z powiek. A dodatkowo zakłócać spokój naszych bliskich, którzy na każde kichnięcie podrywają się do góry. Jak sobie radzić z tak uporczywym kaszlem?

Dobre słowa o miodzie nie biorą się znikąd!

Medycyna rozwija się z roku na rok, a wraz z jej postępem wprowadzane są nowe wytyczne, mające pomóc jeszcze skuteczniej walczyć z męczącym kaszlem. Niektóre sposoby nie zmieniają się od pokoleń i każdy uważa, że są one efektywne. Nie pierwszy raz, na przykład, słyszy się w temacie kaszlu o dobroczynnych właściwościach miodu. Okazuje się bowiem, że produkt ten jest jednym z najlepszych sposobów na zwalczanie tego typu przypadłości. Niedawno lekarze, po przeprowadzeniu odpowiednich badań, stwierdzili, że grupa kaszlących znacznie lepiej radziła sobie z funkcjonowaniem i ze snem podczas nocy, jeżeli 30 minut przed zaśnięciem spożywała miód. Był to nie tylko rodzaj wielokwiatowy, pojawiały się też inne gatunki: gryczany, cytrynowy i eukaliptusowy. Miód znacznie łagodzi nasilające się podczas nocy napady kaszlu. W USA pracuje się również nad wycofaniem leków przeciwkaszlowych, na rzecz właśnie podawania miodu – i to nawet w szpitalach. Substancja ta wykazuje działanie antyoksydacyjne oraz antybakteryjne. Słodycz miodu jest w stanie odpowiednio nawilżyć krtań i gardło, co w rezultacie ułatwia odkrztuszanie. Niestety, tego typu rozwiązanie nie jest dla wszystkich – miód nie może być podawany chociażby niemowlętom.

Zdrowej i smacznej herbaty nigdy dość?

Kolejnym, skutecznym sposobem może okazać się picie herbaty. Lekarze zgodnie polecają spożywanie w dużych ilościach jej czarnej odmiany, najlepiej z sokiem malinowym. Do gorącej, ale nie wrzącej herbaty (optymalna temperatura to 40 stopni Celsjusza) można też dodać wcześniej wspomniany miód. A trzeba pamiętać, że złocista substancja w wyższej temperaturze traci wszystkie swoje cenne właściwości. Połączony jednak z chłodniejszą herbatą miód daje nam dobry środek wykrztuśny i rozkurczający.

Inhalacje – skuteczny cios zadany infekcji

Przy przewlekłym kaszlu warto też wykonywać inhalacje z użyciem olejków eterycznych dla dzieci. Jest to szczególnie pomocne, jeżeli przypadłość ta wynika z choroby górnych dróg oddechowych. Można wykorzystać, na przykład, olejek tymiankowy, który działa wykrztuśnie i leczy bardzo uporczywe infekcje. Olejki lebiodkowy oraz cząbrowy hamują wzrost niektórych bakterii. Podczas infekcji górnych dróg oddechowych zawsze warto przeprowadzać codzienne inhalacje przy użyciu specjalnego urządzenia. Po zakończonym leczeniu kurację można powtórzyć, oczywiście z mniejszą częstotliwością.

Skuteczność domowych metod potrafi być zbliżona do działania różnych leków. Warto zawsze połączyć oba te sposoby na walkę z kaszlem, tak aby nie męczył on zbyt długo ani nas, ani naszych dzieci. Trzeba jednak na wstępie zapytać lekarza prowadzącego, czy można stosować naturalne metody i konkretnie jakie. Uniknie się wtedy sytuacji, w których przyjęcie specyfików na kaszel, zamiast powodować odksztuszanie, jedynie spowodują jego zahamowanie. Wychodząc na dwór, należy też starać się ciepło ubierać i zasłaniać osłabione miejsca. Niedoleczona, przedłużająca się infekcja może być bardzo poważna w skutkach. W artykule o ochronie przed przeziębieniem w czasie zimy znajdują się dodatkowe informacje dotyczące konsekwencji, jakie potrafi przynieść zbagatelizowanie tego typu przypadłości.