Kiedy udać się do lekarza?

Kiedy udać się do lekarza?

0

Mało kto lubi wizyty lekarskie i chętnie udaje się do gabinetu. Długie kolejki, obecność wielu chorych osób czy złe wcześniejsze doświadczenia sprawiają, że omijamy przychodnię szerokim łukiem. Są jednak takie sytuacje, w których warto wybrać się do lekarza. Wizyt nie powinniśmy odkładać w nieskończoność, ponieważ może się to dla nas źle skończyć.

Ból

Wielu osobom wydaje się, że ból jest naszym wrogiem. Nie jest to jednak do końca prawdą. Ból to raczej po prostu sygnał ostrzegawczy wysyłany przez nasz organizm. Mówi nam on o tym, że coś jest nie tak i warto to sprawdzić. Kiedy zatem pojawia się częściej niż raz lub jest szczególnie intensywny, nie wahajmy się zgłosić tego lekarzowi. Może się okazać, że ta chwilowa dolegliwość nie była niczym groźnym, ale możliwe też, że będzie to sygnał o niebezpiecznej chorobie. W takim wypadku najkorzystniej dla nas, jeśli zostanie ona wykryta jak najwcześniej. Pozwoli to lekarzowi wprowadzenie skutecznego leczenia i terapii.

Niepokojące objawy

Często słyszymy o pewnych chorobach, które nas zainteresują czy zaintrygują. Często wówczas wpisujemy w wyszukiwarkę „endometrioza objawy – Miracolo Clinic” czy inne tego typu frazy i, ku naszemu zdziwieniu oraz przerażeniu, diagnozujemy u siebie dane schorzenie.
Zamiast wpadać w panikę, lepiej jest zgłosić się do lekarza i powiedzieć mu o wszelkich objawach czy dolegliwościach, które nas niepokoją. Nie sugerujmy również od razu, jaką chorobę podejrzewamy u siebie, ale zaczekajmy na diagnozę lekarską. Jeśli konkretne schorzenie budzi w nas szczególny lęk, spytajmy o nie lekarza. Być może podpowie nam na przykład w jaki sposób możemy spróbować go uniknąć. Na pewno zaś taki sposób zdobywania wiedzy na temat zdrowia jest dużo lepszy niż wpisywanie w wyszukiwarkę „endometrioza objawy” czy innych podobnych fraz.

Profilaktyka

Do przychodni nie powinniśmy jednak udawać się tylko wtedy kiedy odczuwamy dyskomfort z powodu bólu czy innych objawów. Warto również zaglądać tam kiedy czujemy się doskonale.
To, że nasze samopoczucie jest subiektywnie świetne nie musi oznaczać, że rzeczywiście jesteśmy zdrowi jak rydz. Dla świętego spokoju dobrze jest co jakiś czas skontrolować swój stan zdrowia. Raz w roku zróbmy badanie moczu oraz morfologię. Co sześć miesięcy udajmy się do stomatologa na przegląd uzębienia. Pamiętajmy również o samobadaniu piersi i prośmy o nie lekarza ginekologa podczas wizyty. Przy okazji tej ostatniej warto również chociaż raz w roku wykonać cytologię – bezbolesne i bezinwazyjne, a niezwykle ważne badanie.