Kiedy wezwać ratownictwo drogowe?

Kiedy wezwać ratownictwo drogowe?

0

Pomoc drogowa Szczecin wiele razy jest ściągana do skomplikowanych i groźnych wydarzeń drogowych. Wynika to zwykle z bardzo dużego doświadczenia, wypracowanego przez wiele lat prowadzenia działalności, jak również dysponowania nowoczesnym sprzętem do ratownictwa drogowego. Na czym dokładnie polega ratownictwo drogowe i czy jest tym samym co zwykłe autoholowanie Szczecin przy pomocy lawety Szczecin? Zdecydowanie nie.

Ratownictwo drogowe – odpowiedni sprzęt

Usunięcie z jezdni unieruchomionego samochodu, gdzie układ kierowniczy jest sprawny , nie powoduje zazwyczaj większych trudności. Zwłaszcza jeśli jest to pojazd osobowy lub auto dostawcze. Lawety wyekwipowane są we wciągarki, które prosto sobie radzą z załadunkiem uszkodzonego auta na platformę. W jaki sposób jednak działa pomoc drogowa, kiedy niesprawny wóz nie może o własnych siłach być przetransportowany na lawetę bądź co gorsza, brał udział w dachowaniu czy też wjechał do głębokiego rowu? W ten czas wyłuskanie go wymaga posiadania znacznie bardziej odpowiednio przygotowanego sprzętu, niż prosta laweta czy holownik. Tylko nieliczne i najlepiej wyposażona pomoc drogowa Szczecin, może wykonywać usługę ratownictwa drogowego.

Laweta HDS – specjalistyczny sprzęt przy pomocy drogowej

Jednym z bardziej ważnych akcesoriów na wyposażeniu pomocy drogowej jest laweta z dźwigiem HDS. HDS to skrót od hydrauliczny dźwig samochodowy. To narzędzie ma przeważnie udźwig do kilku ton, dzięki czemu prosto radzi sobie z podnoszeniem większości samochodów osobowych . Udział pomocy drogowej z takim ekwipunkiem jest szczególnie ważne, aby nie zwiększać uszkodzeń, które już zostały wyrządzone na wozie. Tak mogłoby się wydarzyć, jeślibyśmy chcieli użyć utartych metod do wydobycia samochodu z rowu lub obrócenia go na koła. Awarie zawieszenia, wgniecenia karoserii, pęknięte szyby czy wyciek płynów eksploatacyjnych – to nad wyraz często występujące straty , będące skutkiem niechlujnego przebiegu akcji ratowniczej samochodu. Lawety z HDS ułatwiają ich uniknąć, znacznie przyspieszając wykonanie całej operacji i zwiększając jej bezpieczeństwo.

Holownik z rotatorem

Raz za razem pomoc drogowa wzywana jest do kraks z obecnością aut ciężarowych. Aby doskonale obsłużyć takie zlecenie, potrzebne jest posiadanie odpowiednich narzędzi pracy. Tym razem chodzi o duże i ciężkie holowniki. Ich tajną bronią jest nie tylko olbrzymia moc i moment obrotowy, ale również tak zwany rotator. To specjalny wysięgnik umieszczony na pojeździe, z możliwością w zakresie 180 lub 270 stopni. Wysuwane ramię, zakończone wciągarką o ogromnej sile udźwigu, umożliwia prowadzenie akcji ratowniczych w złych warunkach – głównie tam, gdzie bardzo mała ilość przestrzeni na drodze , nie daje możliwości na sprawne i bezpieczne poruszanie holownikiem. Wysokie ceny za tego typu pojazdy ratownicze, dochodzące aż do 1 miliona złotych, powodują że tylko mała liczba firm jest w stanie skutecznie świadczyć usługi ratownictwa drogowego również dla samochodów ciężarowych. Przed włączeniem się do akcji ratunkowej dla samochodu ciężarowego, przewożącego towar, potrzebne jest jego wcześniejszy rozładunek i przeniesienie ładunku do innego, podstawionego na miejsce pojazdu. Tym zajęciem również często zajmuje się pomoc drogowa, używając posiadanych przez siebie zasoby ludzkie i sprzęt – wózki widłowe, ciężarówki czy dźwigi HDS.

Zobacz również ofertę od Kazauto.pl