Mikrosilnik endodontyczny – niezbędnik stomatologa

Mikrosilnik endodontyczny – niezbędnik stomatologa

0

Mikrosilnik endodontyczny to, najprościej mówiąc, urządzenie służące do wykonywania endodoncji, czyli leczenia kanałowego zębów. To sprzęt który, poza umiejętnościami chirurgicznymi, jest niezbędny w pracy stomatologa. Dzięki niemu możliwe jest opracowanie kanałów korzeniowych z największą precyzją dzięki elementom rotacyjnym. Mikrosilnik endodontyczny pozwala dentyście na kontrolowanie momentu obrotowego, dzięki czemu zabieg jest skuteczny, a także w miarę możliwości jak najmniej bolesny dla pacjenta. Kiedy urządzenie przydaje się najbardziej? Przy zabiegach wymagających usunięcia głębokiej próchnicy zęba, w przypadku wystąpienia martwicy miazgi, w przypadku urazów, zwichnięć i złamań zębów. Mikrosilnik endodontyczny powinien być używany tylko przez wykwalifikowaną osobę.

 

Mikrosilnik endodontyczny służy do obracania różnych końcówek niklowo – tytanowych w celu dotarcia w wąskie przestrzenie między zębami lub do wąskich kanałów korzeniowych zęba. Narzędzie może służyć również do oczyszczania zębów z kamienia nazębnego. Urządzenie jest o wiele skuteczniejsze od ręcznego zabiegu oczyszczania kanałów i znacznie skraca czas pracy.

Czym kierować się przy wyborze mikrosilnika endodontycznego?

 

Jest wiele parametrów, którymi najlepiej kierować się przy wyborze urządzenia, które posłuży nam na lata i zapewni skuteczną pracę. Mikrosilniki endodontyczne różnią się przede wszystkim zakresem regulacji obrotów (rpm). Najtańsze silniki mają zakresy 500- 600 (rpm) co w przypadku większości zabiegów jest zbyt niskim zakresem. Zwróćmy uwagę, żeby zakres regulacji obrotów był jak największy wtedy możliwe będzie wykonywanie wszechstronnych zabiegów stomatologicznych. Mikrosilnik endodontyczny powinien być zdecydowanie bezprzewodowy, co pozwoli na wykonywanie różnego rodzaju ruchów wokół pacjenta i dotarcie w trudniej dostępne pola zabiegowe.

 

Bardzo dużym ułatwieniem jest wbudowany endometr, dzięki któremu możemy na bieżąco kontrolować swoją pracę i sprawdzać, w którym miejscu kanału jesteśmy w trakcie całej endodoncji. Autorevers sprawia, że urządzenie zaczyna kręcić się w przeciwnym kierunku, gdy napotka na większą przeszkodę, co zapobiega perforacjom, a światło led jest nieocenionym pomocnikiem w pracy. Wygodę w pracy zapewni również mała główka obracana o 360 stopni, niska waga, mała ilość przycisków oraz wbudowana pamięć wewnętrzna. Z dodatkowych funkcji najbardziej przydatne są AUTOSTART i AUTOSTOP, które sprawiają, że wiertło zaczyna się obracać, dopiero jak jest już w kanale i przestaje się obracać automatycznie po wyjściu z kanału.

 

Wybór funkcji dodatkowych jest związany z indywidualnymi preferencjami użytkownika i najlepiej przetestować je w praktyce. Pamiętajmy, że silnik endodontyczny powinien być jak najwyższej jakości nie tylko ze względu na komfort pracy, ale również ze względu na komfort pacjenta, dla którego zabieg endodoncji jest trudnym przeżyciem. Nie bez znaczenia jest czas pracy silnika, czas ładowania, a także możliwość pracy w czasie ładowania. Dzięki tym parametrom nie musimy się martwić o ciągłość pracy.

Mikrosilnik endodontyczny – najnowsza technologia

 

Mikrosilniki endodontyczne umożliwiają wykonywanie skomplikowanych zabiegów chirurgiczno-dentystycznych w nowoczesny sposób. To silniki mikroelektryczne, dzięki którym stomatolodzy mogą używać takich narzędzi jak pilniki endodontyczne, podcinaki, rozwiertaki, czy wiertła słupkowe i rdzeniowe. Nacinanie tkanek miękkich, usuwanie zanieczyszczeń, czy tworzenie otworów słupkowych w zębach jest prostsze dzięki tym nowoczesnym przyrządom. Pozwalają mechanicznie i dynamicznie oczyścić kanał zęba i leczyć choroby miazgi zębowej na najwyższym poziomie. Urządzenia pozwalają na wszechstronne działania w obrębie jamy ustnej, a do tego są bezpieczne dla pacjenta. Warto prześledzić przed zakupem funkcje dostępnym urządzeń, dzięki którym praca będzie łatwiejsza. Mikrosilniki endodontyczne zostały wprowadzone w 1954 roku i dzisiaj są już używane przez stomatologów na całym świecie