Na czym polega podwiązanie nasieniowodów (wazektomia)?

Na czym polega podwiązanie nasieniowodów (wazektomia)?

0

Jedną z metod antykoncepcji stosowaną przez mężczyzn jest wazektomia. Uznaje się ją za najskuteczniejszą pośród wszystkich możliwych ze względu na to, iż docelowo uniemożliwia przedostawanie się plemników do nasieniowodów, a tym samym do spermy. Wazektomia jest zabiegiem przeprowadzanym u mężczyzn, którzy mają już potomstwo bądź są zdecydowani na to, aby nie zakładać rodziny. Co należy wiedzieć na temat tego zabiegu? Jak się go przeprowadza?

Postępowanie przed wazektomią

Zabieg, jakim jest wazektomia, opiera się na podwiązaniu nasieniowodów u pacjenta zdecydowanego na taką formę antykoncepcji. Aby jednak przeprowadzić całą procedurę, w pierwszej kolejności lekarz rozmawia z pacjentem w ramach wywiadu medycznego. Jest to sposób na ustalenie przeciwwskazań do zabiegu, jak i udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania, które nurtują pacjenta.

W jaki sposób przeprowadzana jest wazektomia?

Po ustaleniu szczegółów można przejść do zabiegu. Pacjent w tym celu kładzie się na fotelu zabiegowym, a chirurg przeprowadza wszystkie czynności związane z dezynfekcją i przygotowaniem mężczyzny do dalszych etapów wazektomii. Penis pacjenta jest natomiast przymocowywany do brzucha. Zostaje mu również podane miejscowe znieczulenie, aby zmniejszyć odczuwalny dyskomfort.

 

Kolejny krok to wykonanie przez chirurga niewielkiego nacięcia, przez które znacznie łatwiej jest uchwycić nasieniowód i go uwidocznić. Aby mieć do niego bezpośredni dostęp, chirurg dokonuje miejscowego rozwarstwiania skóry w obszarze nacięcia. Następnie mocuje podwiązki w dwóch miejscach, a pomiędzy nimi przecina nasieniowód. Aby zwiększyć szanse na powodzenie zabiegu, dwa końce nasieniowodu umieszcza między fałdami skórnymi. Ten etap ma na celu zapobieżenie ponownej rekanalizacji, kiedy to dwa końce łączą się ze sobą, dochodzi do ich zrostu i przywrócenia drożności. Cała procedura zajmuje zazwyczaj kilkanaście minut.

Jak postępować po podwiązaniu nasieniowodów?

Poważne potraktowanie zabiegu jest niezwykle istotne. Pacjent nie może lekceważyć faktu poddania się wazektomii, co wiąże się z okresem rekonwalescencji i troski o siebie. Mimo iż mężczyźni powracają do większości swoich codziennych obowiązków zaraz po zabiegu, powinni pamiętać o tym, by tymczasowo zrezygnować z picia alkoholu, basenu, sauny, gorących kąpieli, a także aktywności seksualnej. Należy również pamiętać o zmianie opatrunku i odpowiedniej higienie obszaru, w którym dokonano nacięcia, aby zapobiec ewentualnej infekcji. Postępowanie zgodnie ze wskazaniami lekarza przyspieszy gojenie się rany, rekonwalescencję i powrót do pełnej kondycji zdrowotnej.

Ile razy przystępuje się do wazektomii?

Dobrze przeprowadzony zabieg, jak i odpowiednia kondycja zdrowotna pacjenta i brak powikłań okołozabiegowych, czy brak zaniedbywania rekonwalescencji zwiększa szansę na powodzenie całej procedury. Już po około sześciu miesiącach od wykonania wazektomii pacjent może poddać się badaniu nasienia, dzięki któremu upewnia się, czy znajdują się w nim aktywne plemniki. Jeżeli nie są one zauważalne, stwierdza się, iż zabieg zakończył się powodzeniem. To również oznacza, że pacjent wraz ze swoją partnerką mogą zaprzestać stosowania innych metod antykoncepcyjnych.

 

Do rekanalizacji i przywrócenia drożności nasieniowodów dochodzi rzadko, aczkolwiek jest to możliwe. W takiej sytuacji rekomenduje się ponowne przystąpienie do zabiegu. Zazwyczaj jednak mowa tutaj o procedurze jednorazowej, na całe życie.

 

Wazektomia jest zabiegiem o wysokim poziomie skuteczności. Należy jednak pamiętać, że nie gwarantuje 100% efektywności. Dlatego też lekarze rekomendują, aby przez pierwsze sześć miesięcy po zabiegu stosować również inne metody antykoncepcyjne. Warto także zaznaczyć, iż mimo że zabieg jest odwracalny, to szanse na powodzenie rewazektomii maleją wraz z wiekiem i czasem, jaki upłynął od wykonania całej procedury.

 

Jeśli rozważasz wazektomię, umów się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi i porozmawiaj z lekarzem.