Nietypowy ślub – czy musimy być wierni tradycji?

Nietypowy ślub – czy musimy być wierni tradycji?

0

Coraz więcej młodych polskich par decyduje się na rezygnację z tradycyjnych polskich ślubów i wesel – zazwyczaj łączą one ślub kościelny i wystawne wesele, na którym bawi się ponad setka gości. Takie wesela to nie tylko wyzwanie logistyczne, w którym uczestniczą państwo młodzi oraz rodzice. Zazwyczaj to także olbrzymi wydatek, który wiąże się z zaciąganiem kredytu. Wiele młodych par pragnie odejść od tego zwyczaju – nie chcą oni wchodzić w nowe życie z kredytem i zobowiązaniem finansowym. Jakie alternatywy stoją przed nimi?

Pierwszą, najczęściej wybieraną opcją jest oczywiście ślub cywilny. Odbywa się on w urzędach stany cywilnego, sama ceremonia nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut. Podczas jej trwania młodzi ludzie recytują przysięgę małżeńską oraz podpisują odpowiednie papiery. Zanim jednak dojdzie do ceremonii konieczne jest dostarczenie do USC odpowiednich dokumentów – zazwyczaj jest to skrócony odpis urodzenia.
Ceremonia w USC nie kosztuje wiele – zazwyczaj jest to kwota 80-90 zł. W przypadku ślubów kościelnych kwota ta jest znacznie wyższa – wchodzą w nią zapowiedzi, opłata parafialna, opłata dla chóru, organisty. Nierzadko kwoty te dochodzą nawet do 1000 zł!

A może na egzotycznej wyspie?

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się śluby na egzotycznych wyspach. Ich organizacja stała się możliwa w związku ze zmianami w roku 2015. Zmiany w prawie cywilnym pozwoliły na organizację ślubów cywilnych poza urzędem USC, oczywiście o ile wybrane miejsce jest odpowiednio uroczyste. Mogą być to zabytkowe zamki, ale również pałace, ogrody przy restauracjach. Ważne jest, aby odpowiedni zorganizować miejsce dla gości oraz zaprosić na uroczystość urzędnika stanu cywilnego. Niestety, tak opcja jest droższa dziesięciokrotnie.

Śluby na Dominikanie czy innych egzotycznych wyspach to ciekawa opcja dla osób, które pragną uciec od polskich tradycji organizowania wystawnych wesel i wydawania na nie większości oszczędności. Organizowanie są przez topowe biura podróży.