Picie alkoholu a karmienie piersią

Picie alkoholu a karmienie piersią

0

Powszechnie wiadomo, że picie alkoholu przez kobietę w ciąży szkodzi dziecku. Odpowiedzialne mamy unikają więc różnych trunków przez cały okres ciąży. Ale nie każda z kobiet zdaje sobie sprawę, jak picie alkoholu w okresie karmienia piersią wpływa na laktację i zdrowie dziecka.

Picie alkoholu a zaburzenia laktacji

Poważnym problemem jest zmniejszanie się ilości pokarmu u kobiet, które spożywają alkohol. Niektórzy sądzą, że węglowodany zawarte w alkoholu, np. w piwie, pobudzają produkcję mleka. Prawda wygląda jednak inaczej. Alkohol zaburza laktację – nawet wypicie jednej puszki piwa może spowodować zmniejszenie laktacji o ok. 20%. Należy pamiętać także o piwach, które uważane są za nieszkodliwe, „bezalkoholowe”, czy „lżejsze”. W takim produkcie może znajdować się nawet 2,5 g czystego alkoholu. Alkohol zaburza odruch oksytocynowy. Dlatego po spożyciu nie powinno się karmić piersią przez minimum 3 godziny.

Wpływ alkoholu na zdrowie dziecka

Stężenie alkoholu we krwi i w mleku matki zmienia się bardzo podobnie. Po spożyciu trunku nie trzeba więc odciągać i wylewać mleka, należy tylko odczekać odpowiednio długo i w razie wątpliwości przeprowadzić badanie alkomatem. Należy pamiętać jednak, że alkohol spożywany przez matkę zbyt często może być dla dziecka bardzo szkodliwy. 1 promil alkoholu we krwi matki to ok. 0,4 promila we krwi dziecka. Prędkość eliminacji alkoholu z organizmu dziecka jest dwa razy dłuższa niż w organizmie dorosłego człowieka.
Ponadto matki dzieci poniżej 6. miesiąca życia nie powinny pić alkoholu w żadnej ilości. Ważne jest, żeby po spożyciu napoju procentowego nie pozostawać z dzieckiem samemu. Maluchem zawsze powinien opiekować się ktoś trzeżwy.

Wytyczne lekarskie dotyczące picia alkoholu

British Medical Association (największa organizacja na Wyspach) radzi karmiącym matkom, by w ogóle nie spożywały alkoholu. Brytyjskie stowarzyszenie ginekologów i położników Royal College of Obstetricians and Gynaecologists twierdzi, że mała porcja alkoholu spożywana przez matkę kilka razy w tygodniu jest prawdopodobnie bezpieczna dla zdrowia dziecka.

Amerykańska Akademia Pediatrii podaje, że spożycie alkoholu przez karmiące matki powinno być jak najbardziej zminimalizowane. Dopuszcza się maksymalnie 0,5 g czystego alkoholu na kilogram masy ciała kobiety – dla przykładu osoba ważąca 60 kg może wypić 250 ml wina lub dwa piwa. Po spożyciu alkoholu powinno się zachować minimum 2 godziny odstępu przed nakarmieniem dziecka. Im dłuższa przerwa, tym korzystniej i bezpieczniej dla zdrowia maluszka.