Piec akumulacyjny – tańsze ogrzewanie elektryczne jest możliwe

Piec akumulacyjny – tańsze ogrzewanie elektryczne jest możliwe

0

Piec akumulacyjny jak sama nazwa wskazuje, jest systemem ogrzewania, który pozwala najpierw kumulować ciepło, a później w najbardziej potrzebnym momencie oddać je do otoczenia. Piec akumulacyjny składa się z magnetyzowanych cegieł oraz grzałek. Obudowa pieca wykonana jest z metali, najczęściej jest to stal. To wszystko jest otoczone materiałami izolacyjnymi, które pozwalają właśnie na kumulowanie jak największej ilości ciepła. Piec akumulacyjny jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zaoszczędzić dużą ilość energii. Piec akumulacyjny przekształca energię elektryczną w energię cieplną, przy czym sami możemy decydować o tym, kiedy magazynuje ciepło, a kiedy je wykorzystujemy. Pozwala to zminimalizować straty w energii cieplnej i dostosować ogrzewanie indywidualnie do zapotrzebowania. Dodatkowo piece akumulacyjne to świetne rozwiązanie dla osób posiadających instalację fotowoltaiczną ze względu na niskie koszty ogrzewania.

Rodzaje pieców akumulacyjnych

 

Wyróżniamy dwa rodzaje pieców akumulacyjnych:

 

  • piec akumulacyjny statyczny – rodzaj pieca, w którym zmagazynowane ciepło jest oddawane do otoczenia na bieżąco aż do ponownego wychłodzenia urządzenia na zasadzie konwekcji oraz promieniowania
  • piec akumulacyjny dynamiczny – rodzaj pieca, w którym może zdecydować, kiedy i jak szybko będziemy ogrzewać pomieszczenie. Urządzeniem steruje się przy pomocy pilota, a ciepłe powietrze jest uwalnianie na zasadzie wydmuchiwania z pieca

 

Piece statyczne to urządzenia tańsze od urządzeń dynamicznych.

 

Czy ogrzewanie akumulacyjne to rozwiązanie dla mnie?

Istnieje szereg zalet, które można wymienić w przypadku pieców akumulacyjnych. Przede wszystkim energooszczędność. Ciepło można wytwarzać i kumulować w momencie, kiedy stawki prądu są niższe – czyli dzięki skorzystaniu z drugiej nocnej taryfy prądu, kiedy nie musimy ogrzewać pomieszczeń, ale możemy magazynować ciepło. A w ciągu dnia, kiedy stawki są wyższe, korzystamy już z wyprodukowanego ogrzewania.

 

Piece akumulacyjne są przyjazne dla środowiska, nie wytwarzają szkodliwych gazów, dwutlenku węgla ani dymu. Jest to rozwiązanie dla osób dbających o ekologię. Dodatkowo możemy sobie dokładnie zaplanować, kiedy zużywamy energię w zależności od potrzeb naszego gospodarstwa domowego.

 

Piec akumulacyjny jest bardzo prosty w obsłudze, a do tego charakteryzuje się wysoką jakością wykonania oraz nowoczesnym wyglądem. Urządzenia posiadają elektroniczny termostat, wygodny wyświetlacz LED a ich praca jest cicha i komfortowa dla domowników.

 

Dodatkową zaletą jest fakt, że nie trzeba wykonywać specjalnej instalacji grzewczej, jednak należy pamiętać, że w przypadku pieców akumulacyjnych tak jak w przypadku tradycyjnych kaloryferów jedno urządzenie może ogrzać jedno pomieszczenie. Z tego względu koszt zakupu urządzeń do całego domu może okazać się spory. Jednak warto przekalkulować sobie późniejsze miesięczne koszty ogrzewania domu, żeby sprawdzić, że takie rozwiązanie w dłuższej perspektywie czasu jest bardziej ekonomiczne od innych rozwiązań grzewczych.

 

Piec akumulacyjny to dobry wybór dla osób, u których z różnych przyczyn nie można poprowadzić innej instalacji i zastosować innego rodzaju ogrzewania. Piece sprawdzą się zarówno w domu, jak i w mieszkaniu.

Dodatkowe funkcje – na co zwrócić uwagę przy wyborze pieca

 

Jedną z ciekawszych funkcji jest opcja „otwarte okno”, która w przypadku pozostawienia otwartego okna w pokoju zapobiegnie stratom ciepła i energii. Nawet jeśli zapomnimy zamknąć okno i wyjdziemy z pomieszczenia, nie stracimy skumulowanego ciepła.

Dzięki zaawansowanej technologii możemy dokładnie kontrolować czas nagrzewania pomieszczeń. To wszystko za sprawą wbudowanych zegarów zarówno 7, jak i 24-godzinnych. Piec akumulacyjny jest dość cienkim urządzeniem, dzięki czemu łatwo będzie dopasować go do każdego pomieszczenia bez strat powierzchni. Trzeba natomiast wziąć pod uwagę, że jednostki są dosyć ciężkie dlatego ściana, na której je montujemy, powinna być solidna. Grzejniki są montowane bezpośrednio do puszki, jednak mogą wymagać specjalnego zasilania 380 V, dlatego najlepiej, żeby były montowane przez wykwalifikowanego elektryka.