Pielęgnacja drewnianych poręczy

Pielęgnacja drewnianych poręczy

0

Balustrady stanowią nie tylko doskonałe wykończenie schodów. Dzięki nim możliwe jest również bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy piętrami. Aby dłużej pełniły one swoją niezwykle istotną funkcję i pięknie prezentowały się w naszym mieszkaniu, konieczne jest odpowiednie zadbanie o nie. Sprawdźmy, w jaki sposób należy pielęgnować drewniane poręcze, aby służyły nam jak najdłużej.

Częste użytkowanie może przyczyniać się do szybszego zużycia

Balustrady są przez nas użytkowane każdego dnia. Na szybsze zużycie podatne są zwłaszcza te wykonane z drewna. Bez odpowiedniej impregnacji i konserwacji mogą dość szybko przestać się prezentować tak dobrze jak na początku. Do pielęgnacji drewnianych powierzchni przeznaczone są specjalne środki. Po ich aplikacji na drewnie pojawia się powłoka chroniąca delikatny materiał przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Jest ono odpowiedzialne za nie tylko utratę koloru, ale również drobne uszkodzenia.

Płyny do pielęgnacji drewna będę nie tylko chronić drewniane balustrady przed promieniowaniem słonecznym, ale również uszkodzeniami mechanicznymi – np. zarysowaniami. Co więcej, po ich aplikacji drewno będzie się lepiej prezentować. Rysunek słojów będzie bardziej widoczny, a kolor żywszy.

Na matowo, czy z połyskiem?

Środki do pielęgnacji drewna dostępne są w dwóch wersjach. Jedna pozwoli nam na uzyskanie gładkiego, matowego wykończenia, druga połysku. Wybór powinien zależeć od naszych indywidualnych preferencji, a także tego, w jaki sposób wykończone jest nasze wnętrze.

Ponowne malowanie

Kiedy stan drewnianych balustrad pozostawia wiele do życzenia, nie musimy ich wymieniać na całkowicie nowe. Wystarczy, że je odnowimy. Z pomocą przyjdą nam tutaj lakiery i środki chemiczne, które umożliwiają usunięcie wcześniejszych powłok. Zanim położymy kolejną warstwę lakieru, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie drewna. Oprócz zmiękczających substancji, przyda się tutaj również papier ścierny, który pozwoli nam usunąć wszystkie powstałe nierówności i mankamenty, nawet z trudno dostępnych miejsc.