Polskie inwestycje budowlane

Polskie inwestycje budowlane

0

Polska buduje na potęgę. Trwający obecnie strumień milionowych środków z budżetu Unii Europejskiej wpływa na bardzo dużą ilość prowadzonych inwestycji budowlanych. Sytuacja doszła do takiego momentu, że obecnie wręcz brakuje na rynku wykonawców, a ceny poszybowały znacząco w górę względem poprzednich lat. Zarówno firmom, jak i inwestorom zaczęło zależeć na czasie, nie powinno więc nikogo dziwić, że poszukiwane są sposoby na przyspieszenie procesu budowlanego.

Gotowe znaczy lepsze

Z tego też powodu na rynku wzrósł popyt na gotowe rozwiązania dla budownictwa, takie jak chociażby prefabrykowane ściany betonowe. Takie rozwiązania, choć obecne w technologii od wielu lat, dopiero w ostatnim czasie zaczęły być doceniane jako sposób na szybkie rozwiązania w budownictwie. Ma to o tyle istotne znacznie, iż zwiększenie tempa prowadzenia prac budowlanych, w sytuacji niedoboru wykonawców, jest jedynym sposobem na pokrycie popytu na rynku usług budowlanych.

Koniunktura na prefabrykaty jest więc duża, nie powinno więc nikogo dziwić, że betoniarnie mają pełne ręce roboty i zapewnione zamówienia na kolejne lata. Deweloperzy i wykonawcy inwestycji chętnie sięgają po gotowe rozwiązana, bowiem nie mają zbyt wielu innych rozwiązań, które pozwoliłyby na poradzenie sobie z niedoborem mocy przerobowych.

Okiem inwestora

Inwestorzy również zaczęli dostrzegać szansę, jaką daje im możliwość wykorzystania chociażby prefabrykowanych ścian betonowych. Bez takiej możliwości skorzystanie z wielomilionowych dotacji, jakie proponuje Unia Europejska nie byłoby możliwe, co pociągnęłoby za sobą drastyczne kary dla tych inwestorów, którzy nie zakończyli budowy mimo uzyskania wielomilionowych dotacji.

Przekłada się to więc wprost na szybki rozwój branży elementów prefabrykowanych. Rozwiązania tego typu będą stosowane jeszcze chętniej, bowiem problem z dostępnością wykonawców dotyczy również budownictwa jednorodzinnego.

Domy z fabryki

Inwestorzy indywidualni również zaczęli chętnie sięgać po gotowe systemu do budowy domów. Stropy, schody i prefabrykowane ściany betonowe, zastosowane na budowie domu, nikogo już nie dziwią. Przekładają się wręcz na poprawienie jakości oddawanych do użytku domów, bowiem elementy przyjeżdżające na plac budowy z fabryk są o wiele bardziej powtarzalne niż analogiczne elementy, wykonywane na terenie placu budowy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.fabudwkb.com.pl/pl/oferta/budownictwo-przemyslowe/prefabrykowane-sciany-betonowe-i-podwaliny – prefabrykowane ściany betonowe