Pompy przemysłowe i ich zastosowanie w przemyśle

Pompy przemysłowe i ich zastosowanie w przemyśle

0

Pompy przemysłowe są jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń, które znajdują zastosowanie jako element wielu linii produkcyjnych. Niemal każda gałąź przemysłu stosuje którąś z form pomp przemysłowych – spotkać je można między innymi w branży chemicznej, kosmetycznej, energetycznej czy farmaceutycznej.

Dlaczego pompy przemysłowe?

Wszystkie gałęzie przemysłu mają jedną wspólną cechę – pewien etap produkcji wymaga znalezienia skutecznej drogi transportu substancji ciekłych. W związku z tym potrzebne są pompy, które będą spełniać szereg konkretnych wymogów związanych z takimi aspektami jak wytrzymałość, przepuszczalność czy odporność materiału, z jakie zostały wykonane.

Pompy procesowe

Jednym z przykładów stosowanych w przemyśle pomp są pompy procesowe. Ich konstrukcja jest niezwykle prosta, a takie produkty używane są wszędzie tam, gdzie konieczna jest praca z różnego rodzaju cieczami. Najczęściej pompy procesowe stosuje się w przemyśle chemicznym, papierniczym czy energetycznym, a także spożywczym i farmaceutycznym. Praca tego rodzaju pomp jest prosta i bezawaryjna, choć obecność zaworów niekiedy powoduje nieprzewidziane usterki.

Pompy odśrodkowe

Pompy odśrodkowe to rozwiązanie tworzone z myślą o procesach technologicznych w przemyśle chemicznym. Dzięki odpornej konstrukcji, prostej konserwacji i sprawności hydraulicznej pompy te cieszą się popularnością podczas tłoczenia cieczy o niskiej lepkości. Najczęściej pompowane substancje to kwasy, zasady, ścieki agresywne czy woda morska.

Pompy zębate

W przeciwieństwie do pomp odśrodkowych pompy zębate przeznaczone są do tłoczenia płynów o różnej lepkości. Ze względu na wiele możliwości, jakie oferują te produkty, wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle kosmetycznym, spożywczym czy lakierniczym. Często znajdują zastosowanie przy tłoczeniu podgrzanych tłuszczów, czekolady, żywic, farb czy paliw grzewczych.

Pompy membranowe

Dużą popularnością w przemyśle cieszą się także pompy membranowe. Znajdują zastosowanie przede wszystkim przy uzdatnianiu wody, w przemyśle lakierów i farb, jak również w przemyśle kosmetycznym i papierniczym. Oprócz tego wykorzystywane są w procesie wybielania, dozowania czy pompowania ścieków. O wszystkich zaletach pomp membranowych przeczytasz tutaj.