Praca za granicą – jak się do niej przygotować?

Praca za granicą – jak się do niej przygotować?

0

Emigracja zarobkowa to powszechny temat i dotyka już nie tylko pracowników sezonowych, którzy dawniej tłumnie wyjeżdżali na zachód, aby letnie miesiące spędzić na plantacjach. Dzisiaj coraz więcej osób decyduje się na stały wyjazd z kraju – zazwyczaj wiąże się to z możliwością pracy dla dużych, międzynarodowych korporacji. Jakie zalety niesie ze sobą ta opcja?

Zalety pracy za granicą

Praca ZA granicą to przede wszystkim szansa na podszkolenie naszej znajomości języka obcego. Zazwyczaj pracownicy zza granicy porozumiewają się w języku angielskim. Praca u zagranicznej korporacji to także szansa na skorzystanie z wielu dodatkowych szkoleń i kursów, które pracodawca oferuje nam bezpłatnie, w ramach umowy o pracę. Ciekawą możliwością są także delegacje zagraniczne, kiedy reprezentujemy firmę i możemy uczestniczyć w procesach nawiązywania nowych kontaktów handlowych.

Przygotowując się do podjęcia zatrudnienia za granicą przede wszystkim musimy zając się kwestią znalezienia lokum dla siebie, jak również odpowiednim ubezpieczeniem na życie i zdrowotnym.

Zasiłek na dziecko dla osoby pracującej za granicą

Decydując się na emigrację zarobkową do Niemiec powinniśmy zapoznać się z tematem Kindergeld. Jest to rodzaj zasiłku przysługującego wszystkim rodzicom pracującym w Niemczech na prawach niemieckich, prowadzi tam firmę lub też pracuje sezonowo. Co ciekawe, o przyznanie tego dodatku może ubiegać się również rodzic pracujący w Niemczech, ale odprowadzający składki na ubezpieczenie socjalne w Polsce. Niedawna zmiana przepisów pozwala na wnioskowanie o przyznanie tego świadczenia nawet na 4 miesiące wstecz. Kwota dodatku miesięcznie to ponad 200 euro. Ważna jest informacja, że zasiłek można pobierać na dziecko, o ile nie ukończyło ono 25 roku życia i dalej się uczy. W przypadku dzieci niepełnosprawnych edukacja nie ma wpływu na przyznawane świadczenia.