Problemy u psów z nadwagą

Problemy u psów z nadwagą

0

Nadwaga, a nawet otyłość u psa czy też kota często nie jest postrzegana przez właściciela zwierzęcia za problem, a nawet przyczynia się do wywołania uśmiechu na naszej twarzy. W końcu widok kota usiłującego (z miernym skutkiem) wskoczyć na kanapę niejednokrotnie rozczula nas do tego stopnia, że nagradzamy wysiłki pupila… kolejnym smakołykiem. To błąd, którego konsekwencją mogą okazać się poważne choroby, a nawet przedwczesna śmierć ukochanego zwierzaka.

Czym jest otyłość u zwierząt?

Otyłość to nic innego, jak tylko nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej prowadzące do przekroczenia właściwej wagi ciała. W przypadku psów o otyłości mówimy w momencie, w którym wspomniana ilość tkanki tłuszczowej przekracza 19% prawidłowej wagi.
W przypadku zwierząt zbyt wysoką masę ciała możemy podzielić na trzy kategorie:
Nadwaga prosta – diagnozowana w momencie, w którym waga ciała przekracza 9% masy prawidłowej
Nadwaga – stwierdzana, gdy waga ciała przekracza od 10 do 19% masy prawidłowej
Otyłość – występuje, gdy masa wykracza 20% ponad wagę właściwą

Przyczyny otyłości

Nie istnieje jedna, konkretna przyczyna powstawania otyłości u zwierząt. Niemniej jednak do najczęstszych powodów zaliczamy małą lub znikomą aktywność fizyczną z psem, karmienia gotową karmą komercyjną niskiej jakości, a także zaburzenie równowagi ilości kalorii obecnych w pokarmie w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Chodzi przede wszystkim o podjadanie pomiędzy posiłkami, a więc np. podawanie psu tuczących przekąsek dla zwierząt, dzielenie się własnym jedzeniem czy nawet słodyczami.

Jak odchudzić psa?

Jeśli podejrzewamy, że nasz pies cierpi z powodu nadwagi czy nawet otyłości, to bez zwłoki zacznijmy podejmować działania zmierzające do odchudzenia naszego pupila. Nie róbmy tego jednak na własną ręką. W pierwszej kolejności skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, który opracuje plan odchudzania. Wśród zachowań koniecznych do wyeliminowania wymienić należy dokarmianie pomiędzy posiłkami (zwłaszcza jedzeniem, które sami spożywamy). Poza tym bezwzględnie należy przestrzegać planu ćwiczeń. Warto także skonsultować ze wspominanym lekarzem weterynarii zamianę dotychczas podawanej karmy na pokarm weterynaryjny, taki jak np. specjalistyczna karma dla psa z nadwagą.