Przed budową domu

Przed budową domu

0

Dom z ogrodem to marzenie większości ludzi. Wielu z nich decyduje się na kupienie gotowego domu. Niektóre wymagają co prawda remontu, ale jeśli znajdziemy taki, który odpowiada naszym potrzebom, możemy w nim niemalże od razu zamieszkać. Nieco trudniejszą drogą jest samodzielna budowa swojego gniazdka. Przygotowanie do tego wielkiego przedsięwzięcia na pewno zajmie trochę czasu i musi składać się z wielu etapów.

Działka

Na początku musimy oczywiście znaleźć ziemię, na której postawimy nasz dom. W wyborze działki przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na jej lokalizację – czy dom w takim miejscu będzie nas satysfakcjonował? Poza tym przyjrzyjmy się także wymiarom. Na bardzo wąskich działkach często trudno jest zbudować sensowną bryłę.

Projekt

Kiedy już mamy ziemię, pora stworzyć projekt. Udajemy się po niego do biura architekta. Rozmawiamy o naszych planach, oczekiwaniach, a specjalista uwzględnia je w projekcie, a często także proponuje nam inne rozwiązania, o których wcześniej nie wiedzieliśmy. Dobry projekt domu to połowa sukcesu.

Pozwolenia

Posiadając działkę i projekt musimy trochę pochodzić po urzędach. Do zbudowania domu potrzebne nam bowiem będzie wiele pozwoleń. Przed nami zatem składanie wniosków i oczekiwanie na decyzje urzędników. Przygotujmy się na to, że proces ten może trochę potrwać. Uzbrójmy się w cierpliwość i pamiętajmy, że lada chwila będziemy mogli przystąpić do budowania naszego wymarzonego domu.

Ekipa

Niezwykle ważne jest również znalezienie odpowiednich fachowców, którzy zajmą się budową domu. Dobrze jest znaleźć taką firmę, która zajmie się tym kompleksowo. Poszukiwania można rozpocząć od prostego przeszukania sieci. Wpisując w wyszukiwarkę frazę taką jak „firma budowlana opolskie” otrzymamy wiele wyników dotyczących ekip remontowych z naszej okolicy. Warto zapoznać się z ich ofertą, a także, przede wszystkim, z opiniami na ich temat. Jeżeli często pojawiają się te negatywne – niech będzie to dla nas czerwona lampka ostrzegawcza. Oczywiście, nie można uzależniać wyboru ekipy budowlanej jedynie od tego, co przeczytamy na jej temat w internecie, to nie może być jedyny wyznacznik. Dobrym początkiem dla poszukiwań jest jednak właśnie proste wstukanie w wyszukiwarkę frazy „firma budowlana opolskie – Ksetra” lub podobnej.

Kiedy już mamy wszystkie pozwolenia, projekt, a także wybraną ekipę budowlaną, nie pozostaje nam nic innego jak przystąpienie do realizacji naszego marzenia. To dość długi, ale bardzo satysfakcjonujący proces, którego efekty będziemy podziwiać latami.