Przeznaczenie i typy kształtowników stalowych

Przeznaczenie i typy kształtowników stalowych

0

Niemożliwym zdaje się być podjęcie właściwie jakichkolwiek prac budowlanych bez profili stalowych. Wykorzystanie czy to dwuteowników, czy też ceowników właściwie zawsze jest konieczne. Bez nich, montaż wielu elementów po prostu w ogóle nie byłby możliwy.

Profile stalowe- do czego się je wykorzystuje?

Zastosowanie dwuteowników, ale tak samo ceowników, teowników i kilku innych rodzajów kształtowników stalowych jest szerokie. Najogólniej jednak można stwierdzić, że służą one montażowi poszczególnych elementów w wielu różnych konstrukcjach. Tym nie mniej, nie zawsze profile nadają się do zamontowania konstrukcji. Stosuje się je tylko wtedy, gdy dany element nie jest zbytnio obciążający.

Dwuteowniki, tak samo jak ceowniki i inne elementy nazywane profilami stalowymi można wykorzystywać jedynie wtedy, gdy montowany element jest lekki, gdyż nie wytrzymałyby one dużego obciążenia. Dlatego też, pomimo iż wykorzystywane są one podczas stawiania ścian, to tylko wtedy jeśli są to ściany działowe, gdyż tym co je cechuje jest stosunkowo niewielka waga.

Prace wykończeniowe a wykorzystanie dwuteowników

Warto zauważyć, że częściej niż podczas podstawowych prac budowlanych, profile stalowe wykorzystywane są wtedy, kiedy przechodzi się już do prac wykończeniowych. Wydaje się, że najczęściej stosowanymi wtedy profilami są dwuteowniki.

Między innymi, montowane są one wtedy, gdy ściany są już postawione, jednak należy jeszcze zamontować drzwi. Również są one wykorzystywane dosyć często jako element podtrzymujący okna. Z dwuteowników korzysta się jednak także do prac konstrukcyjnych poza domem, na przykład od montowania bram.

Ja rozróżniać profile stalowe?

Nie każdy wie o tym, jak dużo jest rodzajów kształtowników. Można je dzielić ze względu na bardzo wiele różnych cech. Natomiast cechy te determinują przeznaczenie danych dwuteowników. Główny podział polega na porównaniu kształtów profili stalowych.

Warto w tym miejscu zauważyć, że sam podział ze względu na kształt nie mówi nam jeszcze zbyt wiele o przeznaczeniu danego profilu. Wynika to z faktu, że przykładowo jeśli dany kształtownik określany jest jako dwuteownik, wiemy jaki ma kształt, niewiele jednak wiemy o stali z jakiej go wykonano, czy też o jego długości.

Wydaje się, że przede wszystkim typ stali ma niebagatelne znaczenie. Czasami profile wykonuje się z najniższej jakościowo stali. W takiej sytuacji nie można danego profilu zamontować w miejscu, w którym będzie narażony na skrajne temperatury czy na wilgoć.

Artykuł powstał we współpracy z EuroMixStal