Różne sposoby konserwacji i pielęgnowania kamienia

Różne sposoby konserwacji i pielęgnowania kamienia

0

Kamienne wyroby, które coraz częściej stają się stałym elementem wystroju wnętrz w Polsce są nie tylko piękne i wytrzymałe, ale też dodają przestrzeni luksusowego charakteru. Zarówno podłogi, blaty kuchenne z kamienia, dekoracje, podstawki, jaki i marmurowe figury, którymi ozdabiamy wnętrza powinny być co kilka miesięcy regularnie czyszczone. Dlaczego taka pielęgnacja jest ważna i co daje kamiennym wytworom?

Znaczenie regularnej pielęgnacji kamienia

Bez względu na rodzaj kamienia, jaki w różnych miejscach posiadamy w domu, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że mimo iż kamień jest trwały i będzie nam służył przez lata, to jego porotowa struktura jest podatna na różnorodne zabrudzenia i niekorzystny wpływ pewnych czynników. Dla przykładu blaty kuchenne wykonane z marmuru będą podatne na wpływ wilgoci, które pojawia się w tym miejscu podczas krojenia warzyw, owoców czy szykowania kawy i herbaty. Wilgoć powoduje dostawanie się wgłąb marmurowych porów wody, a ta sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów i niekorzystnych dla ludzkiego zdrowia bakterii. Dlatego tak duże znaczenie ma pielęgnacja kamiennego blatu odpowiedni środkami, dla przykładu z https://www.e-akemi.com, dzięki którym bakterie pogarszające wygląd kamienia są eliminowane i na nowo można się cieszyć i czystością blatu i jego pięknym wyglądem.

Podłogi i wyroby z marmuru

Szczególnej pielęgnacji wymagają wszelkiego rodzaju wyroby oparte na marmurze. I wcale nie chodzi o to, żeby codziennie polewać je góra środków chemicznych, wręcz przeciwnie. Zasady czyszczenia marmuru są dość proste: codziennie lub co dwa warto przetrzeć takie produkty (szczególnie te, których używa się często lub na nich pracuje) suchą szmatką i natrzeć ciepłą wodą. To podstawowa metoda pielęgnacji, która nie jest jednak na tyle zaawansowana, żeby zabezpieczyć powierzchnię przed glonami, bakteriami, czy matowieniem, jakie może nastąpić z biegiem czasu. Wyroby z marmuru wymagają użycia raz na kilka miesięcy specyficznych środków chemicznych, które bazują na substancjach głęboko wnikających w warstwy kamienia i odświeżających kego wygląd. O tego rodzaju produktach można poczytać m.in w sklepie https://www.e-akemi.com/impregnaty-do-kamienia-c-1.html specjalizującym się w doborze preparatów konserwujących właśnie do kamienia.

Środki do czyszczenia – jak je wybrać?

Wybierając profesjonalne środki do czyszczenia należy zwrócić uwagę na to jaki dokładnie rodzaj kamienia będziemy nimi czyścić. Inne preparaty dobiera się do marmuru, inne do gresu, jeszcze inne do kamieni sztucznych czy naturalnych. Specyfika każdego kamienia jest nieco inna: niektóre mogą mieć skłonność do szarzenia, inne matowienia, jeszcze inne nabierają efektu poślizgowego i należy konserwować je tak, żeby uniknąć ryzyka poślizgnięcia się na posadzce np jeśli w mieszkaniu cała podłoga jest marmurowa. Dodatkowo ważnym elementem są impregnaty dodające kamieniom tzw. lustrzanego efektu. Dzięki niemu ma się wrażenie, że kamień lśni nowością i w niektórych przypadkach można się w nim dosłownie przejrzeć.