Rozstępy pod lupą – skuteczna metoda usuwania rozstępów

Rozstępy pod lupą – skuteczna metoda usuwania rozstępów

0

Rozstępy mogą pojawić się po ciąży, intensywnym odchudzaniu lub zbudowaniu masy mięśniowej. Poznaj skuteczne metody usuwania rozstępów.

Rozstępy pod lupą – poznaj skuteczną metodę usuwania rozstępów

Rozstępy to uszkodzenia wewnętrznych warstw skóry, które objawiają się w postaci podłużnych prążków, przybierających barwę od czerwonej do białej. Im jaśniejsze rozstępy, tym trudniej usunąć je przy pomocy dostępnych metod. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom w dziedzinie laseroterapii możliwe jest skuteczne usuwanie rozstępów w każdym stadium zaawansowania. Sprawdź, jaki laser poradzi sobie z Twoimi rozstępami.

Rozstępy po ciąży i inne przyczyny powstawania rozstępów

Rozstępy powstają na skutek uszkodzenia głębokich warstw skóry. Powodem tworzenia się rozstępów jest osłabienie włókien kolagenowych i elastylowych pod wpływem nadmiernego rozciągania się skóry. Najczęściej mówi się o rozstępach po ciąży, jednak jest wiele innych przyczyn ich powstawania, m.in.:

  • nadmierna rozbudowa mięśni,
  • szybki wzrost,
  • gwałtowny wzrost lub spadek masy ciała w krótkim czasie,
  • okres dojrzewania,
  • zmiany hormonalne,
  • czynniki genetyczne,
  • zaburzenia funkcjonowania tkanki łącznej,
  • długotrwałe przyjmowanie kortykosteroidów.

Na czym polega laserowe usuwanie rozstępów?

Mechanizm działania laserowego usuwania rozstępów opiera się na pobudzaniu tkanki do samodzielnej regeneracji. Zabieg polega na zastosowaniu wiązki światła laserowego, która podgrzewa wodę zawartą w skórze do bardzo wysokiej temperatury. Woda odparowuje, a białka skóry koagulują. Proces ten ma na celu wywoływanie kontrolowanych mikrourazów w skórze. W odpowiedzi na te uszkodzenia zdrowa skóra zaczyna produkować więcej kolagenu, który stopniowo wypełnia ubytki w tkance. W miejscach rozstępów zaczyna powstawać nowa, gładka i jędrna skóra.

Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Katowicach, usuwanie rozstępów przeprowadzane jest przez lekarza w warunkach ambulatoryjnych. Specjalista najpierw zaznacza wybrane miejsca na skórze, które następnie poddaje działaniu lasera. Zabieg jest mało bolesny, ponieważ nowoczesne lasery na rozstępy posiadają skuteczne systemy chłodzenia. U osób, które są szczególnie wrażliwe na ból, podczas usuwania rozstępów skórę znieczula się specjalnym żelem anestetycznym.

Laser wyraźnie rozjaśnia rozstępy, a także wygładza i ujędrnia skórę w tych miejscach. Pierwsze efekty pojawiają się zazwyczaj po około 2–3 tygodniach, kiedy włókna kolagenowe dostatecznie się zregenerują. Najlepsze rezultaty obserwuje się po serii około 4–6 zabiegów. Rozstępy nie zawsze znikają całkowicie. Można mieć jednak pewność, że po serii zabiegów laserowych staną się mniej widoczne.

Czy usuwanie rozstępów laserem jest dla każdego?

W zależności od czasu ich powstania wyróżnia się dwa rodzaje rozstępów: czerwone (świeże) i białe (dojrzałe). Nowoczesne lasery z powodzeniem usuwają każdy rodzaj rozstępów. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że im szybciej zdecydujemy się na laserowe usuwanie rozstępów, tym większa szansa, że po serii zabiegów staną się one niewidoczne. Czerwone prążki są lepiej widoczne dla lasera, dlatego można je usunąć szybciej i skuteczniej niż rozstępy białe.

Istnieje szereg przeciwwskazań do laserowego usuwania rozstępów. Dlatego przed zabiegiem zawsze odbywa się konsultacja lekarska. Głównym przeciwwskazaniem jest ciąża i karmienie piersią. Jeśli zmagasz się z rozstępami po ciąży, musisz poczekać z ich usuwaniem do czasu zakończenia laktacji. Zabiegu nie wykonuje się u osób chorych na nowotwory, niewydolność nerek, cukrzycę i niestabilną chorobę niedokrwienną serca. Z usuwania rozstępów powinny zrezygnować osoby ze skłonnościami do blizn i bliznowców, z aktywnymi infekcjami na leczonym obszarze czy opryszczką. Przeciwwskazaniami są również: świeża opalenizna, przyjmowanie leków immunosupresyjnych i antybiotyków.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o usuwaniu rozstępów, skontaktuj się ze specjalistami z katowickiej Kliniki Miracki.

Dodatkowo zapraszamy na zabiegi odmładzające takie jak botoks, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym czy terapie komórkami macierzystymi: https://mirackiclinic.com/