Rozwód: jak przygotować się do nowego rozdziału w życiu?

Rozwód: jak przygotować się do nowego rozdziału w życiu?

0

Nawet najlepiej dobrane pary przeżywają kryzysy i odczuwają wątpliwości. Jednak czasami czas jedynie pogłębia różnice między partnerami, a piętrzące się problemy uniemożliwiają naprawienie relacji. Niestety, corocznie tysiące małżeństw ma swój finał na sali sądowej. Jak przygotować się do rozwodu? Co warto wiedzieć o postępowaniu?

Rozwiązanie pośrednie

Złożenie do sądu pozwu rozwodowego jest ostatecznym i poważnym krokiem. Osoby mające wątpliwości co do przyszłych losów związku małżeńskiego często decydują się na rozwiązanie pośrednie – separację. Może być ona uprawomocniona albo stanowić jedynie nieformalną umowę między małżonkami. Czasowe odsunięcie się od partnera jest doskonałym sposobem na spojrzenie na swój związek z dystansu.  Po trwającej kilka tygodni czy miesięcy separacji małżonkowie mogą przywrócić małżeństwu moc prawną albo zdecydować się na ostateczne rozstanie.

Rozwód z orzekaniem czy bez orzekania o winie?

Postępowanie rozwodowe rusza w momencie, w którym jeden ze współmałżonków składa do właściwego sądu okręgowego pozew rozwodowy. Oprócz najważniejszych danych osobowych i określonych załączników, w piśmie powinna znaleźć się rzeczowa argumentacja przemawiająca za zasadnością decyzji. W pozwie określamy również, czy wnioskujemy o rozwód z orzeczeniem lub bez orzekania o winie jednej ze stron. Jeśli dokument spełnia wszystkie wymogi formalne, jego odpis zostaje przesłany stronie pozwanej.

Świadomość konsekwencji

Podjęcie ostatecznej decyzji o rozwodzie ma poważne następstwa i całkowicie zmienia życie nie tylko małżonków, ale również dzieci. Osoby wychowujące wspólnie potomstwo muszą wypracować kompromis związany z dalszym wychowaniem dzieci. Alimenty, władza rodzicielska, opieka nad dziećmi – nad tymi kluczowymi kwestiami warto pochylić się razem z doświadczonym prawnikiem. Na stronie adwokat-katowice.info.pl znajdziesz praktyczne informacje, które ułatwią Ci podjęcie właściwych decyzji.