Srebro. Czy sprzedaż kruszcu w cenie złomu jest opłacalna?

Srebro. Czy sprzedaż kruszcu w cenie złomu jest opłacalna?

0

Potrzeba pozbycia się uszkodzonej biżuterii, starych sztućców lub innych odpadów z kruszców szlachetnych sprawia, że wiele osób poszukuje miejsca, gdzie mogą je korzystnie sprzedać. Obecnie na rynku znajdziemy przedsiębiorstwa, które specjalizują się w skupie cennego złomu. Jeżeli dostęp do nich jest utrudniony warto sprawdzić ofertę lombardów oraz zakładów jubilerskich.

Od czego zależą ceny złomu srebra?

Duża część osób, pragnąc sprzedać srebrne przedmioty liczy na uzyskanie satysfakcjonującej ceny. Rynek sprzedaży używanej biżuterii, srebrnych zastaw, sztućców lub innych przedmiotów użytkowych zazwyczaj skupia się na wartości samego kruszcu, więc sprzedawane rzeczy są zazwyczaj traktowane, jako złom. W związku z tym podczas zbytu srebra musimy liczyć się z tym, że artykuły nie będą traktowane, jak przedmioty, przeznaczone do dalszego użytku w oferowanej formie. W trakcie sprzedaży nawet wysokiej jakości biżuterii, zostanie ona potraktowana, jako srebro cena złomu będzie adekwatnie dobrana do jego wagi oraz tzw. próby.

Sprzedając kruszce w zaufanych miejscach: profesjonalnych skupach metali szlachetnych, dobrych lombardach lub w pracowniach jubilerskich nie musimy się obawiać, że ceny złomu srebra będą się plasowały na granicy opłacalności. W wielu miejscach są one dyktowane przez ceny srebra na światowych giełdach oraz wartość złotego wyrażona w dolarach amerykańskich. Przykładowo na dzień tworzenia tego tekstu cena czystego srebra o próbie 999.9 wynosiła średnio 1,50 zł za 1 gram kruszcu.

W jaki sposób sprawdzana jest realna wartość srebrnych przedmiotów używanych?

Większość z nas orientuje się, że zawartość srebra w biżuterii, przedmiotach użytkowych lub monetach jest różna. W związku z tym po przyniesieniu ich na miejsce skupu zazwyczaj na samym początku są sprawdzane cechy probiercze, na podstawie których określana jest próba kruszcu. Jeżeli cechy lub oznaczenia producenta są nieczytelne istnieje możliwość zbadania procentowej zawartości srebra przy pomocy spektrometru.

Srebro cena złomu obejmuje również rzeczywiste odpady i wytopy. Można tutaj wymienić blaszki, druty, luty srebrne oraz styki. W skupach przyjmowane są także srebrne blaszki z akumulatorów oraz przedmioty posrebrzane. Im lepsza próba i większy ciężar złomu, tym atrakcyjniejszą cenę możemy uzyskać.