Światło w domu

Światło w domu

0

Światło jest nam wszystkim bardzo potrzebne do codziennego funkcjonowania, a także aby poprawiało nasze samopoczucie. Niestety, w naszej strefie geograficznej przez kilka miesięcy w roku dzień trwa bardzo krótko i zdecydowanie brakuje nam słonecznych godzin. Musimy więc ratować się i wspomagać sztucznymi źródłami światła. Niezwykle ważne jest zatem to, jakie lampy wybierzemy do naszego domu. Czym kierować się podczas kupowania źródeł światła do poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu?

Inspiracje

Zanim wybierzemy się do salonu meblowego lub sklepu z lampami, warto rozejrzeć się za inspiracjami. Zastanówmy się, jaki efekt chcemy uzyskać – czy potrzebujemy silnego czy delikatnego światła, a może kolorową poświatę? Inspiracji możemy szukać w wielu miejscach – w domach znajomych, w katalogach. Warto również zajrzeć na serwisy internetowe, których tematem jest między innymi oświetlenie – Barokko to dobry przykład takiej właśnie strony.

Sypialnia

W pokoju, w którym śpimy potrzebujemy raczej delikatnego źródła światła. Ma ono nie rozbudzać nas przed położeniem się do łóżka. Dobrze, jeśli również nasza nocna lampka nie będzie budzić partnera, z którym śpimy, kiedy ją zapalimy.
Trochę inaczej sprawa się jednak ma, jeśli jesteśmy amatorami czytania książek w łóżku. Aby nie zniszczyć sobie wzroku, powinniśmy zadbać o dobre źródło światła. Rozwiązaniem jest też używanie elektronicznego czytnika, który świeci własnym światłem.

Łazienka

W łazience najlepiej jest zadbać o kilka źródeł światła. Jeśli lubimy brać relaksujące kąpiele, dobrze jest włączyć przy nich delikatne światło, ale możemy zapalić również świece. Natomiast przy lustrze musi znaleźć się intensywnie świecąca lampa. To zwykle tutaj panie wykonują makijaż, a panowie golą twarz. Do obu tych czynności potrzebujemy dobrego światła, więc warto o nie zadbać w tym miejscu łazienki.

Kuchnia

Oświetlenie w kuchni powinno być szczególnie intensywne w kilku strategicznych miejscach. Na pewno źródło światła musi znaleźć się nad zlewem. W przeciwnym razie może się okazać, że tylko nam się wydawało, że szklanki są już idealnie czyste, a w rzeczywistości widać na nich smugi. Również w miejscu, w którym kroimy mięso, warzywa czy inne produkty spożywcze oświetlenie musi być jasne. Dzięki niemu unikniemy wypadków czy skaleczeń.

Każde pomieszczenie w domu rządzi się swoimi prawami i trzeba zwrócić uwagę na różne czynniki, podczas dobierania lamp do łazienki, kuchni czy pokoju dziennego. W niektórych miejscach dla naszej wygody i bezpieczeństwa warto zadbać o intensywniejsze światło. W poszukiwaniu inspiracji dobrze jest wpisać w wyszukiwarkę na przykład „oświetlenie – Barokko”.

Nowoczesne oświetlenie dla domu kupisz w sklepie http://barokko.pl/pol_n_Oswietlenie-175.html