Trudna księgowość spółek akcyjnych

Trudna księgowość spółek akcyjnych

0

Zakładając firmę należy się zastanowić, jaką powinna ona przyjąć formę. Jednym z dostępnych rozwiązań jest założenie spółki akcyjnej. Czy jednak jest to dobry pomysł? Wydaje się, że często jak najbardziej, jednak trzeba liczyć się z wieloma obowiązkami oraz trudnościami w księgowości spółek akcyjnych.

Wygórowane wymagania

Tym co najbardziej zniechęca inwestorów do zakładania spółek akcyjnych są wygórowane wymagania, jakie stawia im się z każdej strony. Bardzo wiele wymaga od nich prawodawca, gdyż zgodnie z przepisami, spółki akcyjne muszą prowadzić bardzo dokładne księgi rachunkowe. Ponadto, księgowość spółek akcyjnych poddawana jest przeważnie bardziej szczegółowym, jak również częstszym kontrolom.

Co więcej, wiele spółek akcyjnych przyjmuje taką formę działalności po to, aby móc wejść na giełdę. Jednakże, rozpoczęcie notowań akcji oznacza kolejne wymagania, tym razem ze strony samej giełdy. Niezależnie bowiem od tego gdzie notowane są akcje, spółka musi udostępniać do wglądu raporty finansowe. Wszelkie opóźnienia w raportach, jak również błędy w udostępnianej księgowości spółek akcyjnych są karane.

Kto sprawnie prowadzi księgowość?

Niewątpliwie, wobec powyższych wymagań i utrudnień, jasne staje się, że prowadzenie księgowości spółek akcyjnych musi być bardzo staranne. Z tego też względu, należy je zlecać jedynie fachowcom. Czy lepiej jednak współpracować zawsze z tymi samymi księgowymi zatrudniając ich w firmie, czy może biuro rachunkowe to lepsze wyjście z sytuacji?

Zdania co do wyboru formy prowadzenia księgowości w spółkach akcyjnych są mocno podzielone. Nie brakuje z pewnością zwolenników pierwszego rozwiązania. Niektórzy przedsiębiorcy wolą zatrudnić księgowego, gdyż czują wtedy większą kontrolę nad jego pracą. Z drugiej jednak strony, wydaje się, że do biura rachunkowego można mieć jednak nieco większe zaufanie. Bez trudu bowiem można znaleźć opinie na jego temat sprawdzając w ten sposób jego wiarygodność.

Jak wykryć nieprawidłowości?

Często nieprawidłowości w księgowości spółek akcyjnych wykrywane są po bardzo długim czasie. Skutkuje to tym, że jest już za późno na interwencje. Wydaje się jednak, że jest sposób na to, aby zapobiec pojawianiu się błędów w księgach rachunkowych czy też w sprawozdaniach finansowych.

Sposobem tym zdaje się być program obsługujący księgowość spółek akcyjnych. Często wyposażony jest on w funkcję wykrywania błędów. Poza tym, prezentuje on zgromadzone dane w ten sposób, że przełożeni sami są w stanie dojrzeć popełnione błędy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC