Ubezpieczenie motocykla: najważniejsze informacje dla kierowców

Ubezpieczenie motocykla: najważniejsze informacje dla kierowców

0

Wreszcie spełniłeś swoje marzenie i kupiłeś motocykl? Zanim zaczniesz w pełni cieszyć się nowym pojazdem, musisz zadbać o wszystkie formalności. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu mechanicznego musisz go ubezpieczyć. Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla? Jaką polisę musisz, a jaką możesz wykupić? Sprawdź!

Podstawowe ubezpieczenie motocykla

Według obowiązującego w Polsce prawa, każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi być objęty podstawowym ubezpieczeniem. Twoja polisa OC, czyli odpowiedzialności cywilnej, zabezpiecza uczestników ruchu drogowego, którzy mogą zostać poszkodowani przez Ciebie w wyniku kolizji. Z kolei Ty, dzięki niej, nie musisz płacić za wyrządzone szkody z własnej kieszeni.

Umowa z ubezpieczycielem podpisywana jest na rok. Ważne jest, aby najpóźniej w dniu wygaśnięcia polisy podpisać nową umowę z tym samum lub innym towarzystwem. Przerywając ciągłość ochrony, narażasz się na wysokie kary.

Dodatkowe zabezpieczenie

Przezorni kierowcy dbający o swój jednoślad często decydują się poszerzyć podstawowy pakiet o dodatkowe polisy. Najczęściej OC łączone jest z autocasco – ubezpieczeniem zabezpieczającym mienie przed skutkami kradzieży oraz zniszczenia i uszkodzenia na skutek zdarzeń losowych,  sił natury i nieznanych sprawców. Ponadto, możesz wzbogacić pakiet o assistance i NNW.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla?

Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie motocykla? Wysokość składki nie jest stała i zależy od wielu czynników: wieku, doświadczenia i miejsca zamieszkania kierowcy, modelu i marki pojazdu, jego przebiegu, roku produkcji, mocy i pojemności silnika. W przypadku AC na poniesione koszty wpływa również zakres ochrony. Najwięcej za ubezpieczenie zapłacą młodzi, niedoświadczeni kierowcy, którzy dopiero co kupili swój pierwszy pojazd.