Ubezpieczenie OC na raty – czy taki zakup jest możliwy?

Ubezpieczenie OC na raty – czy taki zakup jest możliwy?

0

Kupno polisy OC może okazać się sporym wydatkiem, szczególnie przy napiętym budżecie lub też kiedy kupującym jest młody kierowca bez doświadczenia i wypracowanych zniżek. Na szczęście ubezpieczyciele dają kilka możliwości rozwiązania tej patowej sytuacji. Jedną z nich jest ubezpieczenie OC na raty. Jak działa takie ubezpieczenie?

Ubezpieczenie OC na raty – jak wygląda zakup takiej polisy?

Zakup polisy OC to obowiązek każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Polisa chroni innych uczestników drogi przed szkodami wyrządzonymi przez posiadacza polisy. Zakup polisy dla młodego kierowcy może być jednak nie lada wydatkiem, dlatego udostępniono ubezpieczenie OC na raty. W jaki sposób działa takie ubezpieczenie?

Ubezpieczenie OC na raty działa w następujący sposób: ochrona ubezpieczeniowa zaczyna być aktywna po wpłacie pierwszej transzy. W przypadku, kiedy nawet pierwsza rata nie zostanie uiszczona, a dojdzie do kolizji, wszelkie kwestie finansowe będziemy załatwiać z własnej kieszeni. Warto mieć świadomość, że ubezpieczenie OC na raty to spore ryzyko dla samego ubezpieczyciela – nie ma on żadnej gwarancji na to, że kupujący po opłaceniu pierwszej raty opłaci kolejne – a ochrona ubezpieczeniowa nadal trwa. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma możliwości rozwiązania takiej umowy, przez co w przypadku kolizji musi oni pokrywać straty finansowe, bez względu na to, czy zapłacone były kolejne raty składki.

Ubezpieczenie OC na raty – jak ubezpieczyciel dba o swoje interesy?

Aby w jak największym stopniu zabezpieczyć swoje interesy, ubezpieczyciel w przypadku ubezpieczenia OC na raty nie proponuje żadnych zniżek związanych z samą wpłatą. Ma to miejsce przy jednorazowej opłacie całej polisy na rok – wtedy możemy liczyć na upusty. Znalezienie ubezpieczenia OC na raty może zająć nam nieco czasu – warto sprawdzić oferty najbliższych ubezpieczycieli i sprawdzić, jakie warunki oferują.