Ulga za zakup kasy fiskalnej – aktualne zasady i zmiany w przepisach

Ulga za zakup kasy fiskalnej – aktualne zasady i zmiany w przepisach

0

Obowiązująca od wielu lat refundacja za zakup pierwszej kasy fiskalnej to niewątpliwie szansa dla szerokiej grupy podatników. Przedsiębiorcy mogą dzięki temu odzyskać sporą część kwoty, którą wydadzą na urządzenie rejestrujące. Jednakże, aby skorzystać z ustawowej ulgi, trzeba spełnić konkretne wymagania. Co więcej, niedługo dojdzie do pewnych modyfikacji w sposobie przyznawania refundacji.

Komu dziś przysługuje odliczenie?

Zgodnie z polskimi przepisami, ulga za zakup pierwszej kasy przysługuje praktycznie każdemu przedsiębiorcy. Mogą z niej skorzystać nie tylko płatnicy VAT, ale także podmioty zwolnione z tego podatku lub świadczące wyłącznie usługi zwolnione. W obydwu przypadkach, maksymalna kwota refundacji wynosi do 90% wartości urządzenia, ale nie więcej niż 700 zł. W rezultacie, ulga często decyduje o tym, że przedsiębiorcy mogą początkowo wydać nieco więcej na kasę fiskalną. Mają oni bowiem świadomość, że później uda się odzyskać sporą część tej kwoty.

Skorzystanie z refundacji z budżetu państwa wymaga jednak przestrzegania konkretnych zasad. Polskie regulacje prawne obligują podatników do terminowego zainstalowania i zarejestrowania każdej kasy fiskalnej, która będzie używana do prowadzenia ewidencji. A to oznacza m.in. konieczność złożenia zawiadomienia do Urzędu Skarbowego. W dokumencie tym należy wskazać liczbę instalowanych urządzeń oraz miejsca ich wdrożenia (dla działalności mobilnej jest to adres firmy). Ponadto, kasa musi zostać zafiskalizowana przez serwisanta z ważnymi uprawnieniami. I o tym fakcie również trzeba poinformować właściwy US – w terminie do 7 dni, licząc od daty uruchomienia urządzenia w trybie fiskalnym.

Inne sposoby oszczędzania

Refundacja części wydatku na kasę rejestrującą nie jest oczywiście jedynym sposobem na oszczędzanie. Tym bardziej, że ulga przysługuje wyłącznie w przypadku zakupu pierwszego urządzenia. Dlatego współcześnie wielu podatników decyduje się na kasy fiskalne w promocji. A niekiedy można trafić na naprawdę atrakcyjne ceny modeli, które oferują rozbudowaną funkcjonalność. Jeżeli jednak dana działalność gospodarcza nie wymaga wdrożenia bardziej zaawansowanej technologii sprzedaży, często dobrym wyborem okazuje się zakup tańszego urządzenia – prostego w obsłudze i posiadającego podstawowe parametry.

Kasy online – refundacja za zakup lub wymianę

Część podatników zapewne już teraz zdaje sobie sprawę z tego, że w Polsce będzie stopniowo wprowadzany system kas online. W ramach tego rozwiązania pojawią się nie tylko urządzenia z dodatkowymi funkcjami, ale także nowe przepisy fiskalne. A wśród zmian w regulacjach prawnych znajdą się m.in. zapisy, które dotyczą refundacji za zakup urządzeń rejestrujących. W związku z tym, jak w przyszłości będzie wyglądało korzystanie ze zwrotu?

Okazuje się, że ulga za kasę fiskalną online ma obowiązywać w 2 przypadkach. Po pierwsze, ze zwrotu części wydatku skorzystają przedsiębiorcy, którzy zostaną zobligowani do wcześniejszej wymiany dotychczasowej technologii sprzedaży. Po drugie, jeżeli kasa online będzie pierwszym urządzeniem rejestrującym w firmie, podatnik również zyska szasnę na obniżenie kosztów zakupu. A najważniejsze wydaje się to, że w obydwu przypadkach maksymalna kwota refundacji wyniesie nawet 1 000 zł.