W JAKI SPOSÓB DOGRZAĆ NASZ BASEN ZA POMOCĄ POMPY CIEPŁA.

W JAKI SPOSÓB DOGRZAĆ NASZ BASEN ZA POMOCĄ POMPY CIEPŁA.

0

Wykorzystanie pompy ciepła, jako alternatywy dla tradycyjnego ogrzewania jest jak najbardziej opłacalnie uzasadnione, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że oszczędności, jakie niesie za sobą zamontowanie pompy ciepła w porównaniu z konwencjonalnym źródłem ciepła są znacznie wyższe w dłuższej perspektywie.

 

Nie mniej zastosowanie pompy ciepła wymaga od nas ustalenia mocy grzewczej pompy, jaka jest wymagana, aby ogrzać wodę w naszym basenie, a dodatkowo musimy uzgodnić następujące kwestie:

  • Powierzchnię basenu, jaka będzie oddawać ciepło z powrotem.
  • Zdolności izolacyjne osłony baseny.
  • Temperaturę unoszącą się na zewnątrz podczas korzystania z basenu.
  • Zyski ciepła od słońca.

 

Zadanie nie należy do najprostszych, ponieważ podobnie jak w przypadku budowy domu wyznaczenie zapotrzebowania na ciepło wymaga wnikliwej analizy i dobrego doboru parametrów. Warto pamiętać, że w zależności od tego czy basen chcemy użytkować tylko w lecie, czy też zależy nam na korzystaniu z niego o każdej porze roku warto wybrać pompę ciepła użytkowaną właśnie w sezonie letnim, bądź dedykowaną dla basenu całorocznego. O pomoc w zastosowaniu rozwiązań dla naszego basenu warto poprosić specjalistów: https://www.folkpool.pl/, którzy nie tylko pomogą nam w doborze pompy ciepła, ale znajdą odpowiednie środki dezynfekcyjne i czyszczące dla naszego basenu https://www.folkpool.pl/pl/firma/odkurzacze-i-akcesoria-do-czyszczenia-basenu,709.htm

Okazuje się, że z pozoru nawet nie wielki basen ma ogromną ilość wody użytkowej konieczną do ogrzania. Przykładowo basen o wymiarach 4 x 5 i głębokości 1,5 m mieści 30 m3 wody, czyli 30 000 litrów wody. Jest to na tyle duża ilość wody, że jeśli chcemy ją ogrzać konieczne jest stosowanie dużej ilości energii – przykładowo podgrzanie takiej ilość wody z 10 do 30 stopni wymaga dostarczenia 700 kWh energii. Plusem tej całej mało ekonomicznej sytuacji, jest fakt, że taka ilość energii nie musi być dostarczana każdorazowo, ponieważ woda stanowi świetny akumulator ciepła i raz dogrzana stygnie raczej powoli.

Ciekawym i często stosowanym rozwiązaniem są pompy ciepła powietrze – woda, które stanowią bardzo dobrą opcję, szczególnie, jeśli z naszego basenu korzystamy w miesiącach również jesiennych i wiosennych. Temperatura otoczenia zewnętrznego spada wtedy przeważnie do 5 stopni Celsjusza, a często osiąga temperaturę powyżej 20 stopni Celsjusza. Sytuacja tak sprawia, że nasza pompa pracuje bardzo intensywnie i efektywnie. Ponadto zaletą pompy powietrznej jest fakt, że nie wymaga ona stosowania specjalnej instalacji po stronie tzw. dolnego źródła, co automatycznie przekłada się na niższe koszty inwestycyjne.

Pompa umożliwiająca korzystanie z basenu przez cały rok to pompy konkurencyjne wobec powietrznych działające na zasadzie pompy grunt – woda lub woda – woda. Latem praca tej pompy będzie mało korzystna, a dodatkowo jej instalacja związana jest z dużymi kosztami inwestycyjnymi. Z kolei w zimie pompa będzie dobrze pracować, umożliwiając uzyskanie ciepłej wody w basenie, kiedy zapotrzebowanie na ciepło jest największe.