Walory smakowe rydzów

Walory smakowe rydzów

1

Rydze wśród grzybów wyróżniają się swoją kolorystyką. Niewielkie, intensywnie pomarańczowe grzyby trudno jest przeoczyć w lesie.

Walory smakowe rydzów

Wszystkie grzyby mają swój charakterystyczny smak, ale rydze szczególnie się wyróżniają. Ponad 50 lat temu Helena Majdaniec śpiewała:

„O rudy, rudy, rudy, rudy rydz,
mam na rydza smaczek,
o rudy, rudy, rudy, rudy, rydz,
lepszy jak maślaczek.”

To najlepsze podsumowanie zalet smakowych rydza. Przez wielu szefów kuchni uważany jest za jeden ze szlachetniejszych dodatków do potraw. Delikatny lekko owocowy posmak, korzenny zapach stanowią idealne połączenie. Rydze rosną w lasach iglastych na lekkich glebach, wybierają tereny czyste ekologicznie i być może to ma decydujący wpływ na jego smak. Na terenach zanieczyszczonych rydze zanikają.

Jak przyrządzać rydze?

Rydz jest grzybem specyficznym i trzeba postępować z nim umiejętnie. Przede wszystkim musi być poddany obróbce termicznej. Nie można go suszyć, dodawać do zup. Wydziela wtedy toksyczne białko. Rydza można przygotować na wiele sposobów, ale trzeba pamiętać, by dodatki nie zdominowały jego smaku. Przed przystąpieniem do przygotowywania potraw należy je zawsze oczyścić, przepłukać, osuszyć.

Rydze na maśle – najprostsze, ale najsmaczniejsze danie z rydzów. Masło należy rozgrzać na patelni, wrzucić rydze i smażyć przez 3 minuty z każdej strony. Od razu gotowe do zjedzenia. W razie dużego urodzaju rydzów, ich nadmiar można przełożyć (razem z masłem) do gorących słoików, szybko zakręcić i cieszyć się nimi przez całą zimę. Nie należy ich pasteryzować.

Rydze marynowane – jak każda marynata charakteryzuje się ostrzejszym smakiem. W przypadku rydzów marynowanych należy złagodzić ja dodatkiem cukru. Przed zalaniem marynatą grzyby powinny być gotowane w wodzie 10 minut, następnie należy je odsączyć, przełożyć do słoików i zalać gorącą zalewą. Słoiki należy pasteryzować 1520 minut, w zależności od wielkości słoików. Później przez całą zimę mamy pyszne rydze. Rydze marynowane to doskonała przystawka do mięs i wędlin, można wykorzystać je do przygotowania sałatek lub do obiadu. W długie zimowe wieczory można zjeść same przed telewizorem i przypomnieć sobie smaki jesieni.

Rydze kiszone – to kolejna wersja zakonserwowania tego szlachetnego grzyba. Przed kiszeniem rydze należy obgotować (kisimy tylko kapelusze) przez 2 minuty a potem osuszyć. Rydze należy układać w kamiennym naczyniu przekładając cebulą, lekko solić (warstwę rydzów) i posypać cukrem warstwę cebuli. Ostatnią warstwę należy przykryć talerzykiem i obciążyć. Po 3 tygodniach w temperaturze pokojowej kiszonka jest gotowa. Grzyby przekładamy do słoików i pasteryzujemy.

Dzięki kilku prostym przepisom możemy rozkoszować się rydzami przez cały rok.

Rydze marynowane kupisz w sklepie Vitapol