Wybieramy NAJTAŃSZĄ TARYFĘ ENERGETYCZNĄ DLA FIRMY – Sprawdź jak wybrać z nami !

Wybieramy NAJTAŃSZĄ TARYFĘ ENERGETYCZNĄ DLA FIRMY – Sprawdź jak wybrać z nami !

0

Jesteś przedsiębiorcą to warto zaoszczędzić na wydatkach związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, dlatego powinieneś zwrócić uwagę na to, ile wydajesz co miesiąc za prąd.

Jak wybrać odpowiednią taryfę?

Firma musi rozważyć, w jaki sposób korzysta z prądu i czy przez całą dobę wykorzystuje go w takim samym stopniu. Jeśli jest to niewielkie przedsiębiorstwo, pracujące od 10 do 18, po 8 godzin dziennie, będzie potrzebowało innej taryfy niż firma pracująca po 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

O ile wybór taryfy A, B lub C nie jest kłopotliwy dla klienta instytucjonalnego, to już zdecydowanie się na wariant taryfy jedno-, dwu- lub trójstrefowy może być już poważnym problemem.

Najwięcej przedsiębiorców przy wyborze taryfy energetycznej dla firm zdecyduje się na taryfę C, w której największą popularnością cieszy się taryfa C11, charakteryzująca się niezmienną stawką w ciągu całej doby. W taryfach dwustrefowych i trójstrefowych cena za 1 kWh nigdy nie jest przez całą dobę taka sama, ale uzależnia się ją od godziny lub dni, w których wykorzystywana jest największa ilość prądu. Taryfa może być dzielona na kilka stref, składających się ze szczytów przedpołudniowych i popołudniowych czy z dolin nocnych i dziennych.
Taryfy dla firm

Energia elektryczna dla firm dostarczana jest według kilku taryf. Nie są one niestety regulowane przez Urząd Regulacji Energetyki. Istnieją trzy podstawowe rodzaje taryf, adresowane do konkretnych grup przedsiębiorców:

Taryfa A – przeznaczona dla największych graczy rynkowych, pozwalająca im wybrać jeden z kilku wariantów oferty: taryfę jednostrefową, dwustrefową lub trójstrefową.

Taryfa B – przeznaczona dla dużych firm i instytucji; dzieli się na warianty jednostrefowe, dwustrefowe i trójstrefowe.
Taryfa C – adresowana do małych i średnich przedsiębiorstw oraz gospodarstw rolnych wykorzystujących prąd w celach produkcyjnych. Dzieli się na kilka wariantów:

jednostrefowy C11, C21,
dwustrefowy C12, C22,
trójstrefowy C13, C23.

W przypadku taryfy C klient firmowy przyporządkowany jest do grona odbiorców zasilanych z sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia. W taryfie B analogicznie będzie to średnie napięcie, a w taryfie A – wysokie.