Wypadki komunikacyjne i ich następstwa

Wypadki komunikacyjne i ich następstwa

0

Każdego dnia napotykamy na swej drodze sporą ilość zagrożeń. Jedne z nich są mniejsze, inne większe, jednak zdarzyć się może, że z którymś prędzej czy później staniemy twarzą w twarz. Kiedy zdarzy nam się wypadek, niezależnie od jego rodzaju, należy pamiętać o dokładnym przebadaniu się. Jeśli stan naszego zdrowia będzie na tyle poważny, że będzie wymagał hospitalizacji pamiętajmy, że jako pacjenci mamy określona prawa i nie bójmy się o nich przypomnieć personelowi szpitala, gdy czujemy, że nie są respektowane w taki sposób, w jaki byśmy chcieli.

Podczas wypadków komunikacyjnych nasze obrażenia mogą mieścić się w skali od lekkich, typu poobijanie się, czy lekkie stłuczenia, przez średnie jak zwichnięcia stawów lub lekki wstrząs mózgu, aż po poważne, czyli wieloodłamowe złamania, złamania z przemieszczeniem, uszkodzenia kręgosłupa, ciągłości tkanki kostnej czaszki i uszkodzenia organów wewnętrznych.

Należy pamiętać, że każdy taki wypadek wymaga skontrolowania naszego stanu zdrowia przez lekarza i nawet jeśli tylko lekko kręci nam się w głowie – konieczne jest badanie obrazowe mózgu, ponieważ mogło dojść do krwawienia wewnątrz czaszki. Każdy objaw, nawet taki, który wydaje nam się nieistotny, należy zgłosić lekarzowi, który nas bada, ponieważ podczas wypadku i po nim działająca w naszej krwi adrenalina może zaburzyć odczuwanie bólu i nie dać nam jasno znać, czy aby wszystko z naszym zdrowiem jest w porządku.

Po postawionej diagnozie skupmy się na rekonwalescencji i powrocie do pełni sił. Mamy prawo skorzystać ze zwolnienia lekarskiego i jeśli tego wymagają obrażenia, do korzystania z pomocy rehabilitanta lub innych specjalistów.

Dokumentacja medyczna jest niezbędna gdy chcemy starać się o odszkodowanie

Dodatkowo, jeśli byliśmy gdzieś ubezpieczeni, pamiętajmy o gromadzeniu dokumentacji medycznej w celu złożenia wniosku o odszkodowanie, a jeśli wypadek był nie z naszej winy, to ubezpieczenie sprawcy powinno objąć nas swoją pomocą. Zwykle na stronie konkretnych ubezpieczycieli można znaleźć pisma z wypisanymi w rubrykach obrażeniami i odszkodowaniem na jakie możemy liczyć w przypadku ich wystąpienia.

Gdy przyznana nam kwota wydaje nam się zbyt mała mamy prawo aby wnieść odwołanie od zaniżonego odszkodowania.

Zaniżanie odszkodowań z oc sprawcy przez ubezpieczycieli jest sytuacją niestety nagminną i musimy się liczyć z tym, że jeśli sami nie wróciliśmy jeszcze do pełni zdrowia i nie mamy sił, aby ubiegać się i walczyć o należne nam prawa, konieczne może okazać się wynajęcie firmy odzyskujące odszkodowanie. Firmy tego typu zajmą się wszelkimi formalnościami za nas, dzięki czemu my możemy się skupić na powrocie do pełni zdrowia i sił.